Öldürme ve cinsel içerikli suç işlemiş erkek, kadın ve çocuk hükümlülerde fail, olay yeri ve mağdur ilişkisi
Offender, crime scene and victim relations in male, female and juvenile offenders who have committed homicide and sexual offenses
- Tez No: 308070
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, öldürme ve/veya cinsel içerikli bir suç işlemiş erkek, kadın ve çocuk hükümlülerde, mağdur, olay yeri ve fail ilişkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu ilişkiyi ortaya koymak üzere failin suç davranışı, geçmiş suç deneyimleri ve suç davranışıyla ilişkili olabilecek riskli deneyimleri üzerinde durulmuştur. Değişkenlerarası ilişkilerle, gruplar arası benzerlik ve farklılıklar ortaya konularak suç davranışını etkileyen süreçlerin anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 60 farklı ceza infaz kurumunda kalan 1193 kişi kalmıştır. Bunların % 79,8'i (n=952) öldürme suçundan, % 20,2'si (n=241) cinsel içerikli bir suçtan hüküm giymiştir. Bu grubun içerisinde 29 kişi her iki suçu da işlemiştir. Çalışmada SÖDEM 2001 projesi kapsamında hazırlanmış Türkiye Cezaevleri Hükümlüler Anketi'nden yararlanarak hazırlanan; çalışmacı tarafından suçun oluşumu ve sonuçlarını irdeleyen sorular eklenerek genişletilen bir anket kullanılmıştır. Hedeflenen katılımcı sayısının yüksek olması ve kurum dışı araştırmacılara genellikle yanlı cevaplar verilmesi ihtimalini bertaraf etmek amacıyla çalışmacı, veri toplama sürecinin öncesinde, bu kurumlarda görev yapan tüm psiko-sosyal hizmet servisi çalışanlarına araştırmayla ilgili beş günlük bir eğitim vermiştir. Veriler, bu eğitimin tamamlanmasının ardından bu eğitimi alan kişilerce toplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler literatürle uyum göstermiş olsa da gruplararası farklılıklar netleştirilememiştir. Katılımcı sayısının fazlalığı ve katılımcıların 60 ceza infaz kurumundan seçilmiş olması çalışma sonuçlarının genellenebilirliğine katkı sağlamaktadır. Ancak çalışma sonuçlarının kişilerin beyanlarına göre doldurulan ankete dayanması önemli bir sınırlılıktır. Zira, cezaevi popülasyonu üzerinde yapılan çalışmalar ve yapılan gözlemler bu grubun gerçeği farklılaştırma eğilimi olduğunu göstermiştir. Anketle alınan bilgilerin dava dosyalarıyla birlikte ele alınmasının sonraki çalışmalarda daha güvenilir sonuçlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to set out the offender, victim and crime scene relations in male, female and juvenile offenders who have committed homicide and/ or sexual offenses. Offender?s criminal act, past criminal experiences and risky experiences that may be related with the criminal behavior was taken into consideration to clear out this relation. The processes that affect the criminal act was tried to be understood via the analysis of the inter-correlations between the variables, in addition to the analysis of similarities and differences between the groups. There were 1193 participants who stay in 60 different prisons. 79.8 % (n=952) of them committed homicide, 20.2 % (n=241) of them were staying in prison for a sexual offense. 29 out of 1193 committed both crimes. The questionnaire used in the study was prepared by the researcher using the Turkish Prisons Offender Questionnaire and adding extra questions about the details of the criminal act. Turkish Prisons Offender Questionnaire was previously produced under SODEM Project. Due to the largeness of the targeted sample size and to overcome the probability of getting biased answers, a 5 day training was given by the researcher to the psycho-social service experts of the selected prisons by whom the data was collected. Although the results of the study was found to be paralel with the literature, the differences between the groups were not clarified. The largeness of the sample and the selection of the sample from 60 different institutions are the strong points supporting the generalization; however the method of gathering data via personal statements provided an important limitation. The observations and studies done with the prison population showed that there is a tendency to change the reality. Supporting the personal statements with the information in the case files may be used to increase reliability in the future studies.