Lokal ileri evre ve metastatik baş boyun Ca'ların FDG PET/BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of locally advanced stage and metastatic head and neck cancer by FDG PET/CT
  1. Tez No: 308100
  2. Yazar: ÖZNUR DİLEK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ENTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı lokal ileri ve metastatik baş boyun kanserli hastalarının F-18 FDG PET/BT ile evrelenmesi ve kemoradyoterapi sonrası tedaviye yanıtın değerlendirilmesidir. Aralık 2008 ile Ekim 2011 tarihleri arasında hastanemize başvuran ve klinik olarak lokal ileri ve metastatik baş boyun kanseri olarak değerlendirilen 27 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir.Tüm hastalar F-18 FDG PET/BT bulgularına göre AJCC TNM evreleme sistemi kullanılarak yeniden evrelendirildi.Tedavi sırasında hayatını kaybeden 2 hasta dışında tüm hastalara tedaviye yanıtın değerlendirilmesi amacıyla tedavi sonrasında F-18 FDG PET/BT görüntülemesi yapıldı. Tedavi sonrası görüntülemede elde edilen SUVmax değerleri incelenerek tedaviye yanıt değerlendirildi. Hastaların F?18 FDG PET /BT ile yeniden evrelemesi yapıldığında 7 hastada (%26) TNM evresi değişmiştir. Bu 7 hastanın 3'ünde (%43) evre yükselmesi izlenirken 4'ünde (%57) evre düşmesi gözlenmiştir.F-18 FDG PET/BT ile tedaviye yanıt değerlendirildiğinde 15(%60) hastada tam yanıt izlenirken, 7(%28) hastada kısmi yanıt, 3(%12) hastada ise progrese hastalık saptanmıştır. Hastaların 12 aylık klinik izlemde tam yanıt saptanan 15(%60) hasta hastalıksız olarak takip edilmiştir. Tedaviye kısmi yanıt alınan ve progrese hastalığı saptanan10 hastanın 5'i(%20) takip sürecinde ex olmuştur, diğer 5(%20) hastada ise rezidüel hastalık nedeniyle tedavi protokolünde değişiklik yapılmıştır. BBK'inde ilk evrelemeye F-18 FDG PET/BT eklenmesinin hastaların evrelemesinde ve tedavi planlanlamasında önemli bir role sahip olduğu ve tedavi sonrası F 18 FDG PET/BT bulgularının prognoz açısından belirleyici olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is evaluate the impact of F18 FDG PET / CT in management of locally advanced and metastatic head and neck cancer both staging and assessment of treatment response after chemoradiotherapy.27 patients with locally advanced and metastatic head neck cancer clinically had been counted in this study prospectively who applied to our hospital in between December 2008 and October 2011. All patients had been staged by AJCC TNM staging system according their F-18 FDG PET/CT findings. After the treatment;with the purpose of considering reactions to treatment, monitoring F-18 FDG PET/CT had applied to all patients except the two who had passed(died). The reactions to treatment had considered by examining SUVmax levels which obtained after monitoring process. After restaging process with F-18 FDG PET/CT, variations on TNM stages are detected for 7 patients (26%). 3 of these 7 patients (%43) are observed the phase increasing while the 4 of these 7 patients (%57) are observed the phase decreasing. The evaluation of the response of treatment with F-18 FDG PET/CT shows that 15(% 60) of the patients have complete response, 7 (%28) of the patients have partial response and 3(%12) of the patients have progression of disease. During 12 months clinical observation, the 15(%60) of the patients who have complete response are followed without any disease. 5(%20) of the 10 patients who have partial response and progression of disease passed (died). Another 5(%20) of the patients? treatment protocol is altered because of the residual disease. In the first staging of Head and neck cancer, inclusion of F-18 FDG PET/CT has an important role for the treatment planning and patients staging, and it is determined that the F-18 FDG PET/CT diagnoses after treatment could be diagnostic according to prognosis.