Romatoid artrit hastalarında serum adiponektin düzeylerinin insülin direnci ve inflamatuar göstergelerle ilişkisi
The association of serum adiponectin levels with insulin resistance and inflammatory parameters in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 308099
  2. Yazar: NAZİFE ŞULE YAŞAR BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik inflamatuar bir otoimmün hastalık olan Romatoid Artrit (RA) hastalarında, anti inflamatuar etkileri olduğu savunulan adiponektin ile hastalık aktivitesi, akut faz yanıtı ve insülin direnci arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) tanı ölçütlerine uyan 65 RA hastası ile yine ACR tanı ölçütlerine uyan 30 osteoartrit hastası (hastalıklı kontrol) çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubunda Diabetes Mellitus'u olan ve buna yönelik oral antidiyabetik ilaç ya da insülin kullananlar, obeziteye yönelik ilaç kullanan hastalar ile hastalık modifiye edici ilaç (DMARD) kullanan RA hastaları çalışmadan dışlandı. RA hastalarında başlangıçta (0. ay) ve tedavinin 3. ayında vücut kitle indeksi (VKİ), akut faz reaktanları, hastalık aktivite skoru-28 (DAS-28), açlık kan şekeri, insülin ve adiponektin düzeylerine bakıldı. 3. ay değerlendirmemizde adiponektin düzeylerinin anlamlı düzeyde arttığını, ancak adiponektinin hem 0. hem de 3. ay değerlerinin akut faz yanıtıyla ve hastalık etkinliğiyle korele olmadığını saptadık. Beklendiği gibi akut faz yanıtı ve DAS-28 tedavi altında anlamlı düzeylerde azaldı. İnsülin direncinde görülen azalma istatiksel olarak anlamlı değildi, ancak 0. ayda adiponektin ile korelasyon göstermezken 3. ayda ters korelasyon göstermekteydi. Adiponektin düzeylerinde artış ve insülin direncinde azalmanın, RA tedavisinde kullandığımız kortikosteroid ve metotreksata bağlı olarak ortaya çıktığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between disease activity, acute phase response, insulin resistance and adiponectin levels, known to have antiinflammatory effects, in Rheumatoid Arthritis (RA) which is a chronic, inflammatory, autoimmune disease. Sixty-five patients with RA and thirty patients with osteoarthritis (OA) who fulfilled the American College of Rheumatology (ACR) classification criteria for each disease were included for this study. Patients who have a previous history of diabetes mellitus or recieving oral anti-diabetic agents, insulin, anti-obesity drugs or disease modifying anti-rheumatismal drugs were excluded. Body mass index, acute phase reactants, DAS-28, fasting blood glucose, insulin levels and adiponectin levels were measured at the beginning (0. month) and 3th month of the therapy in RA patients. Adiponectin levels at the third month of the therapy were significantly increased compared with baseline levels. However there was no correlation between adiponectin levels and disease activity or acute phase reactans in both baseline and third month of the therapy. Acute phase response and DAS-28 were decreased at the end of the 3rd month, as expected. The decrease in insulin resistance was statistically non-significant. There was no correlation between adiponectin levels and insulin resistance at the begining of the therapy but there was an inverse correlation at the end of 3rd month. We believe that the cause of elevation in adiponectin levels and the decrease in insulin resistance are the results of corticosteroid and methothrexate therapy used in treatment of RA.