Laparoskopik ürolojik girişimler sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonların değerlendirilmesi
Analysis of peroperative and postoperative complications that were observed in laparoscopic urologic operations
  1. Tez No: 308103
  2. Yazar: FATİH ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kliniğimizde Temmuz 2009 ile Aralık 2011 tarihleri arasında uyguladığımızlaparoskopik ürolojik operasyonlarda gözlenen peroperatif ve postoperatif komplikasyonlarınincelenmesi.Materyal-metod: Temmuz 2009 ile Aralık 2011 tarihleri arasında uygulanan 406laparoskopik operasyon esnasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar prospektif olarakincelendi. Hastalıkların tipine göre uygulanmış olan cerrahi işlemler şu şekildeydi:Laparoskopik Radikal Nefrektomi (LRN), Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi (LPN),Laparoskopik Donör Nefrektomi (LDN), Laparoskopik Basit Nefrektomi (LBN),Laparoskopik Heminefrektomi (LHN), Laparoskopik Pyeloplasti (LP), LaparoskopikNefroüreterektomi (LNÜ), Laparoskopik Retroperitoneal Lenf Nodu Diseksiyonu (LRPLND),Laparoskopik Adrenalektomi (LA), Laparoskopik Böbrek Biyopsisi (LBB), LaparoskopikBöbrek Kisti Eksizyonu (LBKE), Laparoskopik Üreteroüreterostomi (LÜÜ) veÜreteroneosistostomi (LÜNC), Laparoskopik Pyelolitotomi (LPL) ve Üreterolitotomi (LÜL),Laparoskopik Retroperitoneal Kitle Eksizyonu (LRPKE), Laparoskopik Radikal Sistektomi(LRS), Laparoskopik Radikal Prostatektomi (LRP). Peroperatif ve postoperatifkomplikasyonlar uygulanan cerrahi işlem ve hasta özellikleri açısından değerlendirildi.Bulgular: Total komplikasyon oranı (n=62) %15.3 idi. Bunların %4'ü majör ve %11.3'üminör komplikasyondu. Clavien sınıflamasına göre grade 1, 2, 3, 4, 5 komplikasyon oranlarısırasıyla %3.7, %8.1, %3.2, %0.5, %0.25 olarak saptandı. Yaş, vücut ağırlığı, cerrahi süredeğerleri, operasyonun zorluk derecesi ile komplikasyon gelişmesi arasında istatiksel olarakanlamlı ilişki saptandı. ASA 1 ve ASA 3-4 hasta grupları da komplikasyon oranları açısındanistatiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (p=0.029).LBN olgularında 78 hastanın verileri değerlendirildiğinde total komplikasyon oranı%14.1 (n=11) , sırasıyla majör, minör komplikasyon oranları da %3.9 ve %10.3 idi. Bu hastagrubunda VKİ, yaş, cerrahi süre değerleri ve cerrahi spesimen boyutunun komplikasyongelişen grupta istatiksel olarak farklı olduğu gözlendi. Taşlı nonfonksiyone böbrek nedeniylenefrektomi uygulanan grupta komplikasyon gelişme oranı anlamlı olarak fazla idi (p=0.039).ASA 1 ve ASA 3-4 hasta grupları da komplikasyon oranları açısından istatiksel olarakfarklılık gösterdi (p=0.016).LDN olgularında toplam 35 hasta değerlendirildi. Bir hastada renal venden kanamanedeniyle açığa geçildi (majör komplikasyon %2.9) ve bir hastada da uzamış lenfatik drenajgözlendi (minör %2.9)LPN yapılan 38 hastanın üçünde fibrotik değişiklik nedeniyle kitle sınırı netdeğerlendirilemediği için açığa geçildi. Total komplikasyon oranı %18.4 (n=7), sırasıylamajör, minör komplikasyon oranı da %5.3 ve %13.1 idi. Parametrelerden sadece kitle boyutuve total PADUA skoru değerlerinin komplikasyon gelişen grupta istatiksel olarak anlamlıfarklılık gösterdiği gözlendi (p=0.022 ve p=0.048).LP yapılan 39 hastanın değerlendirmesinde total komplikasyon oranı %10.3 (n=4) idi.Majör komplikasyonların (iki hastada idrar ekstravazasyonu sonucu) %5.1 takılan ?DJ?kataterle kontrolü sağlandı.LRP yapılan 74 hastanın değerlendirmesinde total komplikasyon oranı %16 (n=12)idi. Majör ve minör komplikasyon oranları sırasıyla %2.7, %13.5 (10) idi. VKİ, komplikasyongelişmesinde anlamlı bir parametre idi (p=0.032). Diğer parametreler (Cerrahi süre, klinik vepatolojik evre, TPSA ve prostat boyutu değerleri) de komplikasyon gelişen grupta farklılıkgöstermesine rağmen hasta sayısı yeterli olmadığı için istatiksel olarak anlamlı bulunmadı.LRS yapılan 16 hastada total komplikasyon oranı %43.8 (n=7) idi. Majörkomplikasyonlar (1 hastada aspirasyon pnömonisine bağlı ARDS ve exitus, 1 hastada ileus)%12.6 oranında gözlendi. Hasta sayıları az olduğu için parametreler arasında istatiksel olarakanlamlı sonuç gözlenmedi.LRN yapılan 60 hastada %6.7 (n=4) oranında komplikasyon izlendi. Sadece 1 hastada(%1.7) majör komplikasyon (postoperatif koleksiyon) izlendi ve hastaya erken dönemdelaparoskopik eksplorasyon yapıldı. Cerrahi spesimen boyutu dışında komplikasyongelişiminde rolü olan anlamlı parametre izlenmedi (p=0.025).Sonuç: Kendi kliniğimizde yapılan laporoskopik ürolojik olguların komplikasyon gelişmesiaçısından değerlendirmesi yapılmıştır. Benzer sonuçlar deneyimli merkezlerin laparoskopikcerrahiye başladığı erken dönemde de gözlenmektedir. Ülkemizde de artık yaygın olarakyapılmaya başlanan laparoskopik cerrahinin komplikasyon oranları bizim kliniğimizde olduğugibi kabul edilebilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Analysis of peroperative and postoperative complications that were observed inlaparoscopic urologic operations that we carried out between the dates of July 2009 and December 2011 in our clinic.Material-Method: The complications which developed during and after 406 laparoscopicoperations that were carried out between the dates of July 2009 and December 2011 werestudied prospectively. The surgical procedures that were taken in regard to the types ofdiseases were as such: Laparoscopic Radical Nephrectomy (LRN), Laparoscopic PartialNephrectomy (LPN), Laparoscopic Donor Nephrectomy (LDN), Laparoscopic SimpleNephrectomy (LSN), Laparoscopic Heminephrectomy (LHN), Laparoscopic Pyeloplasty(LP), Laparoscopic Nephroureterectomy (LNU), Laparoscopic Retroperitoneal Lymph NodeDissection (LRPLND), Laparoscopic Adrenalectomy (LA), Laparoscopic Renal Biopsy(LRB), Laparoscopic Excision of Cyst of Kidney (LECK), Laparoscopic Ureteroureterostomy(LUU), and Ureteroneocystostomy (LUNC), Laparoscopic Pyelolithotomy (LPL) andUreterolithotomy (LUL), Laparoscopic Excision of Retroperitoneal Bulk (LERPB),Laparoscopic Radical Cystectomy (LRC), Laparoscopic Radical Prostatectomy (LRP). It wasevaluated in terms of patient characteristics and surgical procedure in which peroperative andpostoperative complications were applied.Findings: Total complication rate was (n=62) 15.3 %. 4 % of these was major and 11.3 % ofthese was minor complication. According to The Clavien classification, the complication ratesof grade 1, 2, 3, 4, 5 were detected as 3.7%, 8.1%, 3.2%, 0.5%, and 0.25% respectively.Statistically significant relation was detected between the development of the complicationand age, weight, surgical period records, and the difficulty level of the operation. ASA 1 andASA 3-4 patient groups also showed statistically significant difference in terms ofcomplication rates (p=0.029).When data of 78 patients was evaluated in LSN cases, total complication rate was14.1% (n=11), major and minor complication rates were 3.9% and 10.3% respectively. It wasobserved on this patient group that BMI, age, values of surgical period and the size of surgicalspecimen was statistically different in the group for which complication developed. In thegroup to whom nephrectomy was applied because of calculous non-functioning kidney, therate of the development of complication was significantly too much (p=0.039). ASA 1 andASA 3-4 patient groups also statistically differed in terms of complication rates (p=0.016).XIII35 patients in total were evaluated in LDN cases. In a patient, it was proceeded to opensurgery because of bleeding from renal vein (major complication 2.9%) and prolongedlymphatic drainage was observed in a patient (minor 2.9%).It was proceeded to open surgery in three of 38 patients to whom LPN was appliedbecause of the fact that the bulk limit could not be clearly evaluated due to fibrotic changes.Total complication rate was 18.4% (n=7), major and minor complication rate was 5.3% and13.1% respectively. It was observed that only the bulk size of parameters and total PADUAscores showed statistically significant difference in the group for which complicationdeveloped (p=0.022 and p=0.048).In the evaluation of 39 patients to whom LP was applied, total complication rate was10.3% (n=4). The control of major complications (as a result of urine extravasation in twopatients) was provided with 5.1% inserted ?DJ? catheter.In the evaluation of 74 patients to whom LRP was applied, total complication rate was16% (n=12). Major complication rate was 2.7% and minor complication rate was 13.5% (10).BMI was a significant parameter in the development of complication (p=0.032). Althoughother parameters (Values of surgical period, clinical and pathological stage, TPSA andprostate size) differed in the group that complication developed, they were not foundstatistically significant as the number of patients was not enough.In 16 patients to whom LRC was applied, total complication rate was 43.8% (n=7).Major complications (ARDS connected with aspiration pneumonia and exitus in one patient,ileus in one patient) were observed to be of the rate of 12.6%. As the number of patients waslimited, statistically significant result was not observed between parameters.Complication of a rate of 6.7% (n=4) was observed in 60 patients to whom LRN wasapplied. (1.7%) major complication (postoperative collection) was observed only in 1 patientand early term laparoscopic exploration was treated to the patient. Significant parameter thathas a part in the development of complication was not observed apart from the size of surgicalspecimen (p=0.025).Result: Laparoscopic urologic cases were evaluated in terms of the development ofcomplication in our own clinic. Similar results are observed also in the early period in whichexperienced centers started laparoscopic surgery. The complication rates of laparoscopicsurgery that is broadly carried out in our country as well are at an acceptable level as they arein our clinic.