Metisilin dirençli stafilokoklar'da sınıf 1 integron varlığının araştırılması ve antibakteriyel direnç ile ilişkisinin belirlenmesi.
Investigation of the presence of class 1 integron in methicilin resistant staphylococci and determination of relationship with antibacterial resistance
  1. Tez No: 308104
  2. Yazar: AKİF KORAY GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metisilin dirençli stafilokoklar (MRS) hastanelerde izole edilen en yaygın patojenlerdendir. S. aureus nozokomiyal enfeksiyon etkeni olarak sıklıkla karşımıza çıkan klasik bir patojen iken, koagülaz negatif stafilokokların nozokomiyal enfeksiyonu etkeni olarak önemi giderek artmaktadır. Metisilin direnci ve diğer ek antibiyotik dirençleri klinik stafilokok izolatlarında tedavi seçeneklerini kısıtlamaktadır.İntegronlar antibiyotik direnç yayılımında rol alan mobil genetik elementlerdir. Özellikle sınıf 1 integronların gram negatif bakterilerde antibiyotik direnci ile olan ilişkisi iredelenmesine rağmen, stafilokoların da içinde bulunduğu gram pozitif bakteriler ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır.Bu çalışmada klinik örneklerden izole edilen 100 MRS izolatında sınıf 1 integron varlığının araştırılması amaçlandı. İzolatların identifikasyonu ve metisilin direnci fenotipik olarak tespit edildikten sonra, izolatların identifikasyonu ve metisilin direnci 16S rRNA, nuc ve mecA gen bölgerine özgü primerlerin kullanıdığı multipleks PZR ile genotipik olarak doğrulandı.Çalışmaya dahil edilen 100 MRS izolatında sınıf 1 integron varlığı intI 1 gen bölgesine özgü primerlerin kullanıldığı PZR yöntemi ile araştırıldı. Pozitif kontrol suşunda intI 1 gen bölgesini temsil eden 923 bp'lik bant tespit edilmesine rağmen, hiçbir klinik izolatta integron 1 varlığı tespit edilmedi. Yaptığımız çalışma stafilokoklarda ve gram pozitif bakterilerde integron varlığının araştırıldığı ilk çalışma olması nedeniyle ülkemiz açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Methicillin-resistant staphylococci (MRS) are frequent pathogens isolated in hospitals. While S. aureus is classical pathogen encountered as a common nosocomial infection agent, the importance of coagulase negative staphylococci as nosocomial infection agent has become increasingly important. Methicillin resistance and other additional resistances restrict the therapeutic options in clinical staphylococci strains.İntegrons are mobile genetic elements that play a role in the spread of antibiotic resistance. Although the relationship between class 1 integrons and antibiotic resistance in gram negative bacteria has been well established, there is no sufficient data about gram positive bacteria.In this study, it was aimed to investigate the presence of class 1 integron in 100 MRS strains isolated from clinical samples. After phenotypic identification of the strains and phenotypic detection of methicillin resistance, identification and methicilin resistance were confirmed by PCR in which spesific primers to 16S rRNA, nuc ve mecA genes were used.The presence of class 1 integron was investigated in 100 MRS strains by PCR method in which spesific primers to intI 1 were used. Although 923 bp band, the representative of the intI 1 gene, was detected in the positive control strain, no class 1 integron was detected in clinical strains. Our study is the first study investigating the integron existence in staphylococci in our country.