Plevral efüzyonlarda amilaz düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of pleural amylase levels
- Tez No: 308124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA GÜVEN ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Pankreatik hastalıklar, özefagus rüptürü, malign ve bazı benign hastalıklarda plevral sıvı amilaz düzeylerinde yükseklik saptanmakta; bu yüksekliğin akciğer kanserlerinin tanısı ve prognozu açısından yol gösterici olabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızın amacı, plevral efüzyonlarda amilaz düzeylerini inceleyerek amilazdan zengin plevral efüzyon nedenlerini tespit etmektir.YÖNTEM: Çalışmaya 01 Aralık 2009 ile 15 Aralık 2011 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Anabilim Dal'ında değerlendirilen plevral efüzyonlu 115 hasta alındı. Elde edilen plevral sıvı ve serum örnekleri; amilaz ve transüda - eksuda ayrımında kullanılan biyokimyasal incelemeler için laboratuara gönderildi. Amilaz değerleri biyokimya laboratuarında ? amilazın kantitatif tayini için Roche/Hitachi cobas c sistemlerinde yapılan in vitro test ile ölçüldü. Cut off düzeyi 100 U/L olarak alındı.BULGULAR: Hastaların 76'sı (%66) erkek, 39'u (%34) kadın ve yaş ortalaması 62,2 ± 15,3 (20-94 yıl aralığında) idi. Plevral efüzyonların 26'sı (%22,6) transüda, 89'u (%77,4) eksuda olarak saptandı. Transüdalarda 16 hasta (%61,5) ile en sık sebep kalp yetmezliği, eksudalarda ise 29 hasta (%32,5) ile akciğer kanseri tanısı konuldu. Transüdatif efüzyonlarda ürinotoraks 2 (%7,7), akciğer kanseri ve atelektazi 2 (%7,7), hipoalbüminemi 2 (%7,7) ve her biri birer adet olmak üzere 4 hastada (% 15,3) ailevi akdeniz ateşi, nefrotik sendrom, akciğerde kitle ve kalp yetmezliği, venöz tromboemboli vardı. Akciğer kanseri dışındaki eksudaların 14'ü (%15,7) parapnömonik plörezi, 13'ü (%14,6) toraks dışı kanserler, 8'i (%8,9) tüberküloz plörezi, 6'sı (%6) ampiyem, 5'i (%5,6) pulmoner tromboemboli, 4'ü (%4,5) batın içi apse, 2'si (%2,2) mezotelyoma, 1'i (%1,1) primeri bilinmeyen adenokarsinom, 5'i (%5,6) diğer benign nedenler, 2'si (%2,2) nedeni bilinmeyenler grubunda idi. Tüm efüzyonlarda transüda ve eksuda, tümöral ve tümör dışı nedenler kıyaslandığında; serum amilazı (SA) ve plevral sıvı amilazı (PA), PA/SA oranları açısından farklılık saptanmadı.Tüm plevral efüzyonların 7'sinde (%6,1) amilazdan zengin plevral efüzyon (AZPE) tespit edildi. Bunların 4'ü tümöral, 3'ü tümör dışı nedenlere bağlı idi ve AZPE' li tümöral efüzyonların hepsi maligndi. Plevral sıvı amilaz değeri >100 U/L olması açısından; malign ve paramalign sıvılar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,028).Tümörlere bağlı AZPE' de PA:585 U/L (111-830 aralığında); tümöre bağlı olmayanlarda PA:112 U/L (109-122 aralığında) idi. PA/SA oranı tümörlerde 6,7 (0,8-13,8 aralığında), benign hastalıklarda 1,17 (1,2-1,60 aralığında) idi. Tümörler ve tümör dışı nedenlerle gelişen AZPE'de; SA, PA ve PA/SA oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).SONUÇ: En sık AZPE sebebi malign hastalıklar ve bunlar içinde de akciğer adenokanseri idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pancreatic diseases, ruptures of esophagus, some malign and benign pathologies may cause elevations in amylase levels of pleural fluids. It is reported that increased pleural amylase levels may guide the clinicians in diagnosis and prognosis of lung cancers. The aim of the study is examining the amylase levels in pleural fluids and reasons of high amylase levels.METHODS: One hundred and fifteen patients with pleural efusions were enrolled in this study. They were all examined in pulmonary disease department of Ondokuz Mayıs University between 01 December 2009 and 15 December 2011. Pleural fluids and serum samples obtained from these patients were analyzed in laboratory of biochemistry for differantiating transudate or exudate and determining the amylase levels. Amylase levels were measured in vitro Roche/Hitachi cobas c systems in biochemical laboratory for quantitative appointment of . ? ? amylase values. Cut off value of amylase was evaluated as 100 U/L.RESULTS: Seventysix (66%) of the patients were male and 39 (34%) of them were female. The mean age was 62,2 ± 15,3 and the range of age was between 20 and 94. Of the pleural fluids, 26 (22,6%) were determined as transudate and 89 (77,4%) were as exudate. As a most common reason of pleural efusions, 16 (22,6%) of the transudates were originated from heart failure and 29 (32,5%) of the exudates were originated from lung cancer. Transudative fluids were related from 2 patients with urınothorax (7,7%), 2 with lung cancer and athelectasis (7,7%), 2 with hypoalbuminemia (7,7%) and one from each of the following diseases: Familial Mediterannian Fever, nephrotic syndrome, mass in lung and heart failure and venous thromboembolism (15,3%). Any exudates other than lung cancer origins were caused by parapneumonic pleuritis in 14 (15,7%) patients, 13 (14,6%) in any extrathoracic cancers, 8 (8,9%) in pleural tuberculosis, 6 (6%) in ampiyema, 5 (5,6%) in pulmonary thromboembolism, in 4 (4,5%) intraabdominal abscess formation, 2 (2,2%) in mesothelioma, 1(1,1%) in unknown original adenocarcinoma, 5 (5,6%) in other benign diseases and 2 (2,2%) in patients with unknown etiologic disorders. The ratio between the serum amylase level and pleural fluid amylase level was not different statistically in the aspect of all transudates and exudates efusions caused by tumors or any other situations. Only in 7 (6,1%) of all efusions were determined as rich from amylase and 4 of them were tumoral origin, the other 3 of them collected by extratumoral causes but all the fluids rich from amylase were originated from the malignant disorders. Amylase level to be greater than 100 U/L were found significant in differantiating the fluids as malignant or benign (p=0,028). The amylase level of the tumoral pleural fluids 585 U/L (range 111-830 ); and it was 112 U/L (109-122) in extra tumoral states. The ratio between pleural and serum amylase levels was found as 6,7 (range 0,8-13,8) in tumoral fluids and 1,17 (range 1,2-1,60) in benign pathologies. Pleural efusions which were found to be rich from amylase in tumoral or extratumoral disorders were analyzed and the levels of serum amylase, pleural amylase values and the rate between these two results were not found significant statistically (p>0,05).CONCLUSIONS: The predominant reason of amylase riched pleural efusions was malignant diseases and adenocarcinoma was the most common type among the lung cancers.