Hbsag kantitaif düzeyi ile hepatit B'nin klinik-virolojik-serolojik durumu arasındaki ilişki
Relationship between quantitative hbsag levels and clinical-virological-serological status of hepatitis B
- Tez No: 308153
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT MISTIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonunun klinik seyrinde HBsAg, HBeAg, anti-HBe ve HBV-DNA en önemli belirteçlerdir. HBsAg, HBV enfeksiyonunun bağışıklık ve taşıyıcılık için ayırt edici özelliğe sahiptir. Bu gün için real-time PCR ile serum HBV-DNA miktarının ölçülmesi kronik hepatit B'de taşıyıcı ve tedavi verilen hastaların antiviral tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. HBsAg kantitatif ölçümü 20 yıl önce tanımlanmasına rağmen ancak son zamanlarda kantitatif güvenilir ELISA yöntemlerindeki gelişme nedeni ile rutinde yaygın kullanıma girmiştir. Son zamanlarda birçok çalışma hepatit B tedavisi sırasında seri alınan kan örneklerindeki HBsAg titrelerinin tedavi sonucunu tahmin etmek için kullanılabileceğini ileri sürmektedir.Bu çalışma serum HBsAg kantitatif düzeyi ile hepatit B'nin klinik, virolojik ve serolojik durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere planlanmıştır.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 01.06.2011 ile 31.12.2011 tarihleri arasında başvurmuş ve HBV-DNA çalışılmak üzere PCR laboratuvarına gelen hastaların arşivlenmiş 240 hasta serumundan kantitatif HBsAg çalışıldı.
Özet (Çeviri)
HBsAg, HBeAg, Anti-HBe and HBV DNA are the most important markers used during the course of HBV infection. HBsAg antigen is a decisive marker for carrier or immunity of HBV infection. Measuring the level of HBV DNA with real time PCR is used to evaluate the efficacy of antiviral therapy for carriers or patients receiving treatment currently. Although the quantitative measurement of HBsAg has been identified 20 years ago, only recently have entered into the routine use widespreadly because of development of reliable quantitative ELISA methods. Recently many studies propose that the serial measures of HBsAg levels during the treatment can be used to predict the consequence of treatment.This study is planned to assess the relationship between the clinical, virological and serological status of hepatitis B and the quantitative level of serum HBsAg antigen.Quantitative HBsAg was studied for 240 patients?s serum archived in Uludağ University Medical Faculty Hospital? PCR laboratory.between 01.06.2011 and 31.12.2011 who applied for HBV-DNA.