Tetik parmak (Trigger finger)'ın Admix NoKor (Non-Coring)16 g iğne ile perkütan cerrahi tedavisi (Prospektif klinik çalışma)
Percutanous release of trigger finger with admix NoKor (Non-Coring) 16 g needle (A clinical study)
- Tez No: 308186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KALENDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tetik parmak, sık karşılaşılan, tanı koymakta zorlanılmayan, elde ağrı ve işlev bozukluğu yaratan stenozan bir tendovaginittir. Bu durum, metakarp başı düzeyinde A1 pulley ile içinden geçen fleksör tendon ilişkisinin bozulması sonucu oluşur. Bu çalışmada, Admix NoKorTM iğne ile perkütanöz tetik parmak cerrahisi yaptığımız tetik parmak olgularının orta ve uzun dönem sonuçları sunulmaktadır.Admix NoKorTM iğne Plastik cerrahi de saç ekimi ve selülit tedavisinde, göz cerrahisinde (bistüri olarak) ve İV radyoopak madde enjeksiyonlarında kullanılmaktadır. Admix NoKorTM iğne 10 cc lik enjektöre adapte ederek kullandık. Enjektörü bir kalem gibi tutarak ve Admix NoKorTM iğneyi cilt altı bistüri gibi kullanarak A1 pulleyi gevşettik. Mayıs 2009 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında kliniğimize tetik parmak ile başvuran 22 hastanın (19 kadın, 3 erkek; ortalama yaş 57, dağılım 39?72), 24 parmağına perkütanöz gevşetme uygulandı. Hastalara cerrahi öncesi, USG yapılarak, tetik parmak olduğu teyit edildi. USG ile tendon kalınlaşmasını gösterebilmek amacıyla, tendon çapları ölçümü yapıldı ve bu çaplar sağlam eldeki aynı parmak tendon çapları ile karşılaştırıldı. Hastalar ortalama 25 ay (dağılım 14?36 ay) izlendi. Takılma duygusunun kaybolması klinik olarak cerrahi sırasında gözlendi. İki hastada perkütan gevşetme başarılı olmadığı için açık cerrahi uygulandı. Cerrahi sırasında tendonda longitidunal yaralanmalar olduğu görüldü. Bir hastada tek taraflı radyal dijital sinir hasarı gelişti. Dijital sinir hasarı gelişen hasta takiplere gelmedi.Admix NoKorTM 16g iğne ile perkütan gevşetme, tetik parmak tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir tekniktir. Birinci parmak tetik parmaklarında, daha dikkatli davranılması, komplikasyon açısından uyanık olunması gereklidir ya da açık cerrahi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Trigger finger is a stenosing tenosynovitis that is frequently encountered, easy to diagnose, causing hand pain and dysfunction. This happens at the level of metacarpal head, because of mismatch of A1 pulley and flexor tendon inside it. In this study, we explain middle-and long-term results of percutaneous trigger finger surgery done with Admix NoKorTM needle.Admix NoKorTM needle is being used in plastic surgery for hair transplantation and treatment of cellulite, in eye surgery (as a scalpel), and in IV injections of radiopaque substances. We used Admix NoKorTM needle by adapting a 10 cc syringe. We hold the syringe like a pen and used Admix NoKorTM needle like a subcutaneous scalpel, to release A1 Pulley. 24 fingers of 22 patients (19 female, 3 male, mean ages 57, range 39-72) admitted to our clinic with a trigger finger between May 2009 and May 2011 underwent percutaneous A1 pulley release. Prior to surgery, trigger finger was confirmed by ultrasound. In order to show thickening of the tendon, tendon diameters were measured by ultrasound. The measurement was done on both hands, same fingers to compare the diameters of the effected tendon and healthy tendon. The follow-up was 25 months average (range of 14-36 months). Disappearance of triggering was observed clinically on surgery. 2 patients underwent open surgery because percutaneous release was not successful. During open surgery iatrogenic longitudinal tendon injuries was observed. Iatrogenic radial digital nerve injury is observed on a patient as a complication. The patient did not come for follow-up again.Percutaneous release with Admix NoKorTM 16g needle is a good choice for the treatment of trigger finger. Trigger thumb, must be treated more carefully and it is necessary to be aware of complications or open surgery must be preferred on trigger thumb.