Kolon kanserinde ezrin ekspresyonunun adhezyon,anjiogenes ve matriks metalloproteinazlar ile ilişkisi
The ezrin expression relationship with adhesion,angiogenesis and matrix metalloproteinases in colon cancer
  1. Tez No: 308188
  2. Yazar: ŞULE AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ BAKARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kolorektal kansinomlar gastrointestinal sistemin en çok rastlanan tümörleridir. Bu çalışmaya; 2003 -2011 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı alan 50 (elli) adet kolon rezeksiyon materyalleri ile adenom tanısı almış olan 21 olguya ait biopsi materyalleri dahil edilmişdir. Çalışmamızda Ezrin, E-Kadherin, MMP-9, MMP-7, CD34 ekspresyonu immunohistokimyasal olarak araştırılmıştır. İstatiksel olarak tümör derecesi artışı ile Ezrin ekspresyonu arasında anlamlı korelasyon bulundu (p=0.001).Çalışmamızda tümör derecesi, tümör evresi lenfovaskuler invazyon ile E-Kadherin ekspresyonu arasında istatiksel olarak anlamlı zıt korelasyon bulundu.(p=0.001, p=0.014, p=0.028). Tümör evre ve lenf nodu metastazı ile MMP-9 ekspresyonu arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0.001,p=0.001). Kolon adenokarsinomlarında spearman korelasyon testine göre Ezrin ile E-Kadherin arasında düşük negatif korelasyon bulunmuş ancak istatiksel olarak anlam saptanmadı (r=-0.20), (p=0.015). Sonuç olarak yapılan çalışmalarda, kolon karsinomunda Ezrin, MMP-9, MMP7 ekspresyonundaki artış; E-Kadherin ekspresyonundaki azalma tümörün artan agresivitesi ve kötü prognozuyla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the most common form of gastrointestinal tract cancer. This study includes 50 cases of colorectal adenocarcinoma, 21 cases of adenomatous polyp which were diagnosed in Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Medicine Department of Pathology in between 2003 and 2011. In this study Ezrin, E-Kadherin, MMP-9, MMP-7, CD34 expressions has been studied immunohistochemically. It has been observed that there is significant correlation of Ezrin with the tumor differentiation (p=0,001). Our study , there was significant contrast correlation of e-cadherin with tumor differentiation, tumor stage and lymphovascular invasion (p=0,001, p=0.014, p=0.028). It has been observed that there is significant correlation between MMP-9 protein exspression and tumor stage and lymph node metastases (p=0.001,p=0.001) .There was significant correlation of MMP7 with the microvessel density (p=0,001). According to the Spearman correlation test there was low negative correlation but statistical no significance correlation between Ezrin and e-cadherin (r=-0.20), (p=0.015). As a result, studies show that high expression of Ezrin, MMP-9 and MMP7 associated with poor diagnosis.