Periferik sinir kesi tamirinde klasik sütur tekniği ile siyanoakrilat uygulamasının regenerasyon üzerine etkilerinin araştırılması (Hayvan deneyi)
Periferik sinir kesi tamirinde klasik sütur tekniği ile siyanoakrilat uygulamasinin regenerasyon üzerine etkilerinin araştirilmasi (Hayvan deneyi)
- Tez No: 308189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. ZAFER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sinir tamirinde siyanoakrilat uygulaması ile klasik mikrosütur tekniklerinin, sinir rejenerasyonuna etkisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve periferik sinir cerrahisi tedavisinde güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada Wistar Albino cinsi erişkin dişi sıçanlar kullanılmıştır. Sağ bacak siyatik siniri serbestleştirilen deney hayvanları cerrahi işlemler için 4 ayrı gruba ayrılmıştır.Grup 1: Kontrol grubu (n=7): Eksternal sirkumferensiyel nöroliz.Grup 2: Deney grubu (n=7): Dört adet epinöral dikiş ile onarım.Grup 3: Deney grubu (n=7): Siyanoakrilat ile onarımGrup 4: Deney grubu (n=7): İki adet epinöral dikiş ile onarım + siyanoakrilat ile onarım (kombine grup )Altı haftalık takip sonrası sinirlerin makroskopik ve histopatolojik değerlendirmesi yapılmıştır.Makroskobik olarak, tüm grupların kontrol sol bacak gastroknemius kaslarının görünümü normal olup, gruplar arasında belirgin fark bulunmamıştır. Sağ bacak gastroknemius kaslarında ise tüm deneysel gruplarda minimal atrofik görünüm saptanmıştır. Kontrol grubunda yer alan deneklere ait sinirlerde sütur hattına uyan bölgelerde, çevre dokuya yapışıklık ve nöroma izlenmemiştir. Çalışma gruplarına ait sinirlerde ise çevre dokuya yapışıklık görülürken belirgin bir nöroma saptanmamıştır. Histopatolojik olarak, kontrol grubundaki deneklerinin sinir liflerinde vakuolar dejenerasyon, yabancı cisim tipi doku reaksiyonu ve fibrozis görülmemiştir. Kontrol grubu dışındaki, deneysel grupların sinir liflerinde vakuolar dejenerasyon, yabancı cisim tipi doku reaksiyonu ve fibrozis bulguları birbirine benzer şekilde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to assess effect of classical micro-suturing techniques combined with cyanoacrylate, used in nerve repair, on nerve regeneration in histopathological manner and to evaluate whether it could be safely used in peripheral nerve surgery.Adult Wistar-Albino female rats were used in this study. Animals, in which sciatic nerves were released in right limbs, were assigned into 4 groups for surgical processes as follows:Group 1: Control group (n=7); External circumferential neurolysisGroup 2: Experiment group (n=7); Repair with 4 epineural sutures.Group 3: Experiment group (n=7); Repair with cyanoacrylateGroup 4: Experiment group (n=7); Repair with 2 epineural sutures + repair with cyanoacrylate (combined group)Macroscopic and histopathological evaluations were performed after 6 week follow-up.In the macroscopic evaluation, it was found that appearance of gastrocnemius muscle at left limb was normal and there was no significant difference across groups. However, minimal atrophic appearance was detected at gastrocnemius muscles in right limb in all experiment groups. In the nerves of subjects in the control group, no adhesion to adjacent tissues and neuroma were observed at the site, which corresponds to suture line. Histopathologically, it was seen that there was no vacuolar degeneration, foreign body type tissue reaction or fibrosis in the nerves of subjects in the control group. Moreover, it was found that there were findings of vacuolar degeneration, foreign body type tissue reaction and fibrosis in all experiments group in a similar manner.