Gebeliğin hipertansif hastalıklarında (Preeklampsi-Eklampsi, Gestasyonel hipertansiyon ve HELLP sendromu) normal gebeliğe göre serum MUC3 proteininin değişiminin araştırılması
Investigation of the serum MUC3 protein levels in gestational hypertensive disease (Preeclampsia-Eclampsia, Pregnancy induced hypertension and HELLP sendrome) compared with normal pregnancy
  1. Tez No: 308204
  2. Yazar: AYFER ÖZER CORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜVEN, PROF. DR. MESUT ABDÜLKERİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gebeliğin hipertansif hastalıkları maternal ve neonatal morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. Mukoproteinlerin yüksek miktarda salınımlarının trofoblast invazyonunu baskılarak preeklampsi patogenezinde rol aldığı düşünülmektedir.Bu çalışmanın amacı, gebeliğin hipertansif hastalıklarında maternal serum mukoprotein 3 düzeyinin araştırılmasıdır.Haziran 2010- Ocak 2011 tarihleri arasında, yaşları 18 ile 44 arasında değişen (yaş ortalaması 31.96 ± 6.39 ) 20 normal sağlıklı gebe, 20 gestasyonel hipertansiyon, 20 preeklampsi ve 20 HELLP sendromu tanısı alan toplam 80 olgu calışmaya dahil edildi.Gebe kontrol grubuna göre ortalama serum MUC3 düzeyi değişimi en az olarak gestasyonel hipertansiyon grubu (-0.1125 ± 0.0107, p
Özet (Çeviri)
Hypertensive diseases of pregnancy is one of the most frequently encountered reasons of maternal and neonatal morbidity and mortality. It is thought that excretion of high levels of mucoprotein takes part in the pathogenesis of preeclampsia through restraining trophoblast invasion.The aim of this study was to investigate three maternal serum mucoprotein levels in hypertensive diseases of pregnancy.Eighty cases consisting of 20 normal pregnancy, 20 gestational hypertension, 20 preeclampsia and 20 HELLP syndrome patients between the ages of 18 and 44 (average age 31.96 ± 6.39) during June 2010- January 2011 were included in this study.Average serum MUC3 level differences were found the least in gestational hypertension (0.1125 ± 0.0107, p