Hellp sendromlu hastalarda serum soluble fms benzeri trozin kinaz 1, plasental büyüme faktörü ve soluble endoglin düzeyleri
Soluble fms-like tyrosine kinase-1, placental growth factor, soluble endoglin in the pregnancies with hellp syndrome
  1. Tez No: 308203
  2. Yazar: FATMA CEYLAN İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bu çalışmada plasental büyüme faktörü (PIGF), solubl endoglin ve solubl fms benzeri tirozin kinaz-1 (sFlt-1)'in HELLP sendromlu hastalardaki düzeylerini ve bu mediyatörlerin hastalığın seyri ve gebelik sonuçları ile ilişkilerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran 29 HELLP sendromlu gebe çalışma, aynı gebelik haftasında doğum sonuçları itibari ile normal olarak değerlendirilen 30 normotansif gebe de kontrol grubunu oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to investigate soluble fms-like tyrosine kinase-1,placental growth factor, soluble endoglin levels in patients with HELLP syndrome and its relations with the results of pregnancies and the course of disease.Materials and Methods: 29 pregnant women with HELLP syndrome, attending to Karadeniz Technical University School of Medicine Department of Gynecology, and Obstetrics were taken into study. These patients with HELLP syndrome were matched for same gestational birth assessed as normal in 30 normotensive pregnant control groups.