Ratlarda deneysel akut nekrotizan pankreatitte klotrimazolün etkisi
The effects of clotrimazole on experimental acute necrotizing pancreatitis in rats
- Tez No: 308212
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM ALHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada serulein ve glikodeoksikolik asit ile oluşturulan deneysel akut nekrotizan pankreatit(ANP) modelinde klotrimazolün(KLT) pankreatitin sistemik etkileri ile pankreas dokusu ve pankreatik mikrosirkülasyon üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırılıkları 300-350 gram arasında değişen 64 erkek Sprague-Dawley cinsi rat kullanıldı. Ratlar 5 gruba ayrıldı. Grup 1 (sham+salin, n=10), Grup 2 (sham+KLT, n=16), Grup 3 (sham+Polietilen glikol, n=6), Grup 4 (ANP+salin, n=16), Grup 5 (ANP+KLT, n=16). Pankreatit, ratlara intravenöz yolla serulein ve biliopankreatik kanala glikodeoksikolik asit infüzyonu ile oluşturuldu. Tedavi grubuna pankreatit indüksiyonundan 6 saat sonra klotrimazol uygulandı. 24 saat sonunda pankreatik kan akımı ortogonal polarizasyon spektrometre yöntemi ile ölçüldükten sonra sakrifiye edilen ratlardan arteryel kan gazı, İnterlökin-6(IL-6) ve biyokimyasal parametreler için kan örnekleri alındı. Bronkoalveolar lavaj(BAL) uygulanarak BAL laktat dehidrogenaz için örnek temin edildi. Histopatolojik inceleme ve miyeloperoksidaz(MPO) ile malonildialdehit (MDA) aktivitesi ölçümü için akciğer ve pankreas dokuları alındı. Histopatolojik inceleme ise gruplardan habersiz bir patolog tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the influence of clotrimazole on the systemic effects of pancreatitis and effects on pancreatic tissue and microcirculation on acute necrotizing pancreatitis(ANP) induced by cerulein and glycodeoxycholic acid in rats.Material and Methods: Sixty four male Sprague-Dawley rats weighing 300-350 grams were used. The rats were divided into five experimental groups. Group 1 (sham+salin, n=10), Group 2 (sham+KLT, n=16), Group 3 (sham+ polyethylene glicol, n=6), Group 4 (ANP+salin, n=16), Group 5 (ANP+KLT, n=16). The acute pancreatitis was induced by an intravenous infusion of cerulein and a standars infusion of glycodeoxycholic acid into the biliarypancreatic duct. Six hours after the induction of pancreatitis clotrimazole was given to treatment group. At the end of the experimental time pancreatic blood flow was measured with orthogonal polarisation spectrometry and then blood samples were obtained from the sacrified rats for blood gases analysis, IL-6 and biochemical parameters. The bronchoalveolar lavage(BAL) was performed and samples were obtained for BAL LDH. The left lung and pancreas were harvested for the measurements of myleperoxidase (MPO) and malonildialdehide (MDA) levels and histopathological evaluations. The histopathological evaluations were done by pathology specialist who does not informed about evaluated groups.