Genel anestezi altında yapılan jinekolojik operasyonlarda ketamin ve magnezyum sülfat uygulamalarının anestezi sonrası, titreme, analjezi ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparition of ketamine and magnesium sulphate effects on postoperative shivering, anagesia and recovery at gynecology operations under general anestesia
- Tez No: 308213
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NESRİN ERCİYES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Etik kurul onayı ve çalışma ile ilgili her hastadan bilgilendirilmiş onay alındıktan sonra 18-65 yaş arası, ASA I-II grubuna dahil genel anestezi altında jinekolojik ameliyat geçirecek 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Rastgele olarak yirmişer hastadan oluşan üç grup oluşturuldu (Grup Magnezyum, Grup Ketamin, Grup Plasebo).Gebeler, morbit obezler, timpanik membran ısısı 37.5°C ve üzerinde olanlar (ateşli hastalığı olanlar), beden kitle indeksi (BMI) > 30 kg /m² olanlar, operasyon süresi bir saatten kısa, üç saatten uzun hastalar, böbrek ve karaciğer disfonksiyonu, kas hastalığı, tiroid hastalığı, parkinsonu hastalığı, çalışma ilaçlarına alerjisi olan, kooperasyon kurulamayan hastalar ve ASA III, IV, V, E olan hastalar çalışmaya alınmadı.Premedikasyonda sadece midazolam 0.03 mg/kg intramuskuler (i.m) olarak uygulanarak ameliyat odasına alınan hastalara periferik oksijen saturasyonu (SpO2), kalp atım hızı ve non-invazif kan basıncı monitörizasyonu uygulandı. Fentanil, tiyopental, vekuronyum ile anestezi indüksiyonu gerçekleştirildi. Anestezi idamesi sevofluran ve N2O/O2 ile sağlandı. Azot protoksit çekilme sendromu açısından N2O; ilaç uygulamadan hemen önce kapatıldı. Daha önce kör bir tarzda üç ayrı çalışma solüsyonu hazırlandı. Ketamin, magnezyum ve serum fizyolojik olan bu solüsyonlar ameliyat bitimine yakın, fasya tabakası kapatılırken hastalara bolus olarak verildi.Titremeyi önlemede etkinlikleri magnezyum ve ketamin grubunda benzer oranlarda olup plasebo grubuna göre daha üstündü. İntraoperatif ve postoperatif dönemdeki takipler sonucunda gruplar arasında demografik özellikler, anestezi ve cerrahi süreleri bakımından fark saptanmadı. Magnezyum grubunda derlenme odasında sistolik kan basıncı ve diastolik arter basıncı değerlerinde istatistik olarak anlamlı bir düşüklük vardı. Ketamin grubunda spontan göz açma ve sözlü uyarana cevap sürelerinde istatistik olarak anlamlı yükseklik vardı. Ketamin grubunda timpanik membran ısıları düşme eğiliminde idi. Laparoskopik cerrahi yapılan plasebo grubundaki bütün hastalarda titreme gözlendi. Postoperatif VAS değerlerine göre plasebo grubunda anlamlı bir yükseklik bulundu. Klinik olarak Sedasyon Ajitasyon Skorlamasında sedatize hasta sayısı ketamin grubunda diğer gruplara göre daha fazlaydı.Bu çalışmada, genel anestezi altında yapılan jinekolojik operasyonlarda subanestezik dozda ketamin ve düşük doz magnezyum'un titreme, hemodinami ve derlenme üzerine benzer etkiler gösterdiği, ayrıca plasebo grubuna göre postoperatif VAS değerlerini de düşürdüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethics committee approval and after obtaining informed consent from each patient about the study 18-65 years of age, ASA I-II group 60 patients undergoing gynecological surgery under general anesthesia were included in the study. Consisting of twenty patients formed randomly assigned to three group.Pregnant women, morbid obese, tympanic membrane temperature of 37.5 ° C, and above 37.5 ° C (those with febrile illness), body mass index (BMI)> 30 kg / m² , operative time, less than an hour, three-hour long-patients, kidney and liver dysfunction, muscle disease, thyroid disease, parkinson?s disease, allergic to study drugs, cooperation can not be possibly by patients and ASA III, IV, V, and E were excluded from the study.Midazolam premedication only 0.03 mg / kg intramuscularly (im) as applied to the operating room the patients received peripheral oxygen saturation (SpO2), heart rate and non-invasive blood pressure monitoring was performed. Fentanyl, thiopental, vecuronium were used for anesthesia. Anesthesia was maintained with sevoflurane and N2O/O2. Nitrous oxide withdrawal syndrome in terms of N2O; drug immediately was closed before the application. Three separate working solution was prepared in a manner previously blind. Ketamine, magnesium and saline solutions to the end of surgery, patients fascia layer closure was given as a bolus. Shivering prevention activities are similar proportions of magnesium and ketamine group than in the placebo group was superior. Intraoperative and postoperative follow-up between the groups as a result of demographic characteristics, duration of anesthesia and surgery were no difference. Magnesium group, recovery room systolic blood pressure and diastolic arterial pressure values were statistically significantly lower. Ketamine group, spontaneous eye opening and verbal response to stimulus durations were statistically significantly higher. Ketamine group was prone to falling temperature of the tympanic membrane. Laparoscopic surgery in all patients in the placebo group was shivering. Postoperative VAS values found a significant height to in the placebo group. Agitation Sedation scoring the number of patients sedated ketamine group was higher than the other groups.In this study, performed under general anesthesia in gynecological operations subanesthetic doses ketamine and low-dose magnesium were similar effects on shivering, hemodynamics and recovery, also postoperative VAS values decrease compared to placebo group.