Ratlarda oluşturulan akut nekrotizan pankreatitte iskemi modifiye albumin (İMA) düzeyinin prognostik rolü
The prognostic role of the levels of ischemia-modified albumin in acute necrotizing pancreatitis in rats
  1. Tez No: 308228
  2. Yazar: ERSİN DÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit, çevre dokular veya uzak organ sistemleritutulumu ile beraber seyredebilen akut inflamatuar bir hastalıktır. Akut pankreatitinpatofizyolojisindeki en önemli iki olay pankreas otodigesyonu ve pankreasmikrosirkülasyonunun bozulmasıdır. Akut nekrotizan pankreatitte gelişenmikrosirkülasyon bozukluklarında; vasküler permeabilite artışı, iskemi, intravaskülerkoagülasyon, yetersiz kapiller ve venöz drenajın yanında özellikle kapiller staz etkiliolmaktadır (14). İskemik modifiye albumin (İMA), iskemik hasarın değerlendirilmesi içinson zamanlarda geliştirilen bir belirteçtir. Bu çalışmada; serum İMA düzeylerinin,pankreatitin şiddeti ve histopatolojisindeki değişikliklerle ilişkisini araştırmayı hedefledik.Materyal ve Metodlar: Çalışmada ağırlıkları 300-350 gr arasında değişen 59 adeterkek Sprague Dawley cinsi sıçan 5 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu (n=7), Grup 2 (n =10), Grup 3 (n = 10), Grup 4 (n = 16), Grup 5 (n = 16) olarak belirlendi. Pankreatitoluştulmasını takiben Grup 2'de 6 saat, Grup 3'te 12 saat, Grup 4'te 24 saat, Grup 5'te 48saat sonra kan amilaz, alanin amino transferaz (ALT), glukoz, üre , kalsiyum ve İMAdüzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: acute pancreatitis is acute inflammatory disease that progresses involving thesurrounding tissues and organ systems. Pancreatic autodigestion and deterioration ofmicrocirculation are the most importasnt mechanisms in relation with acute pancreatitis.Increased vascular permeability, ischemia, inravascular coagulation, inadequate capillaryand venous drainage, especially capillary stase play role in microcirculation alterations innecrotisan pancretitis. Ischemic modified albumin (IMA), is recently developed indicatorto evaluate ischemic injury. The aim of this study is to investigate the correlation betweenIMA levels and, the severity of pancreatitis and histopathologic alterations.Materials and methods: In the study 59 male Sprague Dawley rats weighedbetween 300-350 gr were used and evaluated in 5 groups. Group 1 was the control group(n=7), group 2 was (n=10), group 3 was (n=10), group 4 was (n=16), group 5 was (n=16).After pancreatitis developed in group II 6 hours, in group III twelwe hours, in group IV 24hours, in group V 48 hours after the canulation, blood samples were taken for the serumamilase, alanin amino transferase (ALT), glucose, urea, calcium and ischemia modifiedalbümin (IMA) levels.