Esansiyel trombositoz ve polisitemia vera hastalıklarında kemik iliği biyopsilerinde wnt yolak proteinlerinin (Wnt-1/beta-katenin /E-kaderin) değerlendirilmesi
Essential thrombocytosis and polycythemia vera bone marrow biopsies diseases of wnt pathway proteins (Wnt-1/beta-katenin / E-cadherin) evaluation
- Tez No: 308229
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Polistemia Vera (PV) ve Esansiyel Trombositoz (ET), hematopoetik kök hücreden köken alan myeloproliferatif neoplazilerdir. Hematopoetik kök hücrenin yenilenmesi ve diferansiasyonu aşamalarında farklı yolaklar rol almaktadır. Bu yolaklardan bir tanesi Wnt sinyal yolağıdır. Wnt sinyal yolağının hematopoetik sistem üzerindeki etkileri kısmen biliniyor olmasına rağmen literatürde myeloproliferatif neoplazilerde kemik iliğinde bu yolağın değerlendirilmesine yönelik fazla çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda hematopoetik kök hücre kökenli PV ve ET tablosunda Wnt sinyal yolunda (Wnt-1, ß-katenin, E-kaderin) normal kemik iliği dokusuna kıyasla değişiklik olup olmadığı ve patogenezdeki olası rolünün araştırılması amaçlanmıştır.PV ve ET tanısı ile kemik iliği biyopsisi yapılan 25 PV ve 25 ET vakası yanı sıra 25 kontrol grubu olarak normoselüler kemik iliği biyopsisi çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulara ait kemik iliği biyopsilerinde eritroid, myeloid ve megakaryositik seriye ait hücrelerde Wnt-1, ß-katenin ve E-kaderin ekspresyonu immünhistokimyasal yöntemle değerlendirilmiştir. Her bir seri için %10 `a kadar olan boyanma negatif, %10 ve üzerinde boyanma pozitif olarak kabul edilmiştir. ET olgularında megakaryositik seride Wnt-1 ekspresyonunda ve eritroid seride E-kaderin ekspresyonunda anlamlı artış saptandı. Olgular kendi içlerinde her üç seri üzerinden değerlendirildiğinde PV olgularında E-kaderin ile eritroid seride E-kaderin ekspresyonunda artış ve ET olgularında megakaryositik seride Wnt-1ekspresyonunda artış görüldü. Olgularda ß-katenin ekspresyonu saptanmadı.Sonuç olarak Wnt-1'in ET olgularında megakaryositopoezde ve E-kaderin'in ET olgularında eritropoez ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Ancak daha geniş myeloproliferatif neoplazi serileri ile çalışmanın tekrarı ve Wnt yolağında yer alan diğer faktörlerin değerlendirildiği başka çalışmalarında yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Polycythemia vera (PV) and essential thrombocytosis (ET) are myeloproliferative neoplasms that are derived from hematopoietic stem cells. Different pathways are involved in hematopoietic stem cell renewal and differentiation stages. The Wnt signaling pathway is one of these pathways. Although the effects of Wnt signaling pathway in the hematopoietic system is partially known, few studies have been performed for the evaluation of this pathway in bone marrow. In our study, Wnt signal pathway (Wnt-1, ß-catenin, E-cadherin) is compared between hematopoietic stem cell-derived PV,ET, and normal bone marrow tissue to investigate a possible role in the pathogenesisIn this study, 25 PV ,25 ET cases and 25 normocellular bone marrow biopsy as control group were included . Wnt-1, ß-catenin and E-cadherin expression was evaluated in the erythroid, myeloid cells and megakaryocytes by immunohistochemical method. Up to 10% of each series staining was considered negative, and over 10% of staining was considered positive.Wnt-1 expression in megacaryocytes and E-cadherin expression in erythroid series of patients with ET was significantly increased. The cases themselves are evaluated over each of the three series of patients. Increased E-cadherin expression in the erythroid series was noted in cases with PV and increased Wnt-1 expression in megakaryocytes was noted in cases with ET .No ß-catenin expression was detected in our cases.In conclusion, these results indicate that Wnt-1 may be associated with megakaryopoesis in ET and E- cadherin with erythropoiesis in patients with ET. However, studies with larger patient population and evaluating other factors in the Wnt pathway for myeloproliferative neoplasms would be appropriate.