Anestezi ile ilgili farklı bilgilendirmelerin çocukları cerrahi işlem geçirecek ebeveynlerin durumluk kaygısına etkisi
The effect of different anesthesia information methods on state of parents of children prior to surgery
- Tez No: 308227
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NESRİN ERCİYES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocukların anestezisi ve cerrahisi hem çocuk hem de ebeveyn için önemli bir kaygı nedeni olmaktadır. Çocukları cerrahi işlem geçirecek ebeveynler, yoğun bir stres ve çaresizlik duygusu hissetmektedirler. Bu araştırmada çocukları cerrahi işlem geçirecek ebeveynlerin kaygılarının azaltılmasında, rutin poliklinik bilgilendirmesi, hekim tarafından detaylı tıbbi bilgilendirme ve detaylı tıbbi bilgilendirme ile birlikte duygusal destek sağlanması gibi üç farklı yaklaşımın ebeveynlerin durumluk kaygısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada ebeveynlere Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeği, Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçek'leri anestezi poliklinik muayenesi sırasında ilk test olarak uygulanmış ardından aynı testler operasyon günü çocukların anestezi indüksiyonundan sonra tekrarlanarak detaylı bilgilendirmeyle birlikte duygusal desteğin, Durumluk Kaygı Ölçeğine etkisi incelenmiştir. Ebeveynlere ayrıca son görüşmede yapılandırılmış görüşme tekniği de uygulanarak duygusal desteğin etkisi nitel yönden de araştırılmıştır.Gruplardan elde edilen verilerin analizinde ANOVA yöntemi kullanılmış ve yanılma olasılığı 0.05 olarak alınmıştır.Araştırmanın sonucunda; detaylı bilgilendirme ile birlikte duygusal destek sağlanan ebeveynlerde kaygının önemli bir şekilde azaldığı ve rutin poliklinik bilgilendirmesi ile detaylı tıbbi bilgilendirmenin ise ebeveyn kaygısını azaltmakta etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The anesthesia and surgery for children and their parents are important causes of concern.In this study, three information methods for parents were compared; information given in the routine outpatient clinic, detailed information given by a physician and emotional support plus detailed information given by a physician.Spielberger State Anxiety Scale, Spielberger State-Trait Anxiety Scale and Beck Depresyon Scale were completed in the outpatient clinic prior to surgery and after the induction of anesthesia. Structured interview format was used to quantify the emotional support.In the analysis of data, ANOVA test was used and a p value smaller than 0.05 was considered to be significat.We conculude that, the results from the group, ?emotional support plus detailed information give by a physician? were found to be different from other group in decreasing anxiety of parents.