Pulmoner tromboemboli olgularında, pnömoninin dışlanmasında prokalsitonin ölçümünün değeri
Diagnostic value of procalcitonin measurement in discrimination of pulmonary embolism from pneumonia
  1. Tez No: 308261
  2. Yazar: İSMAİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Pulmoner emboli (PE) hastaları nonspesifik semptomlarla ve bazen ateş yüksekliğiyle başvurmaktadırlar. Bu nedenle bu hastalar pnömoni ile karışabilmektedir. Prokalsitonin (PCT) pnömoni tanısında yüksek sensitiviteye sahiptir. Bu çalışmada PE-pnömoni ayırıcı tanısında PCT rolü araştırıldı.Yöntem: Çalışmaya Haziran 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğinde yatırılarak tedavi edilen 173 PE ve pnömoni hastası alındı. Hastalar ateşi olan PE (n:46), ateşi olmayan PE (n:70) ve pnömoni (n:57) olmak üzere 3 ana grup halinde değerlendirildi. Hastalardan ilk 24 saat içerisinde alınan kan örneğinde hastanemiz biyokimya laboratuarında PCT ve diğer akut faz reaktanları çalışıldı.Bulgular: Çalışma sonucunda PCT değerleri pnömoni grubunda (0.74 ng/mL), ateşi olmayan PE (0.087 ng/mL) ve ateşi olan PE (0.131 ng/mL) gruplarına göre anlamlı yüksek olarak bulundu (p0.249 ng/mL alındığında spesifite %75.9, sensitivite %73.7 olarak bulundu.Sonuç: PCT, ateşi olan pulmoner emboli hastalarında pnömoninin dışlanmasında değerli bir biyomarker olarak kullanılabilir. Böylelikle bu hastalarda gereksiz antibiyotik kullanımı önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Background: PE patients are referred to the hospital with nonspesific symptoms, sometimes with high fever. Therefore, these patients may be misdiagnosed as pneumonia. PCT has a high sensitivity for the diagnosis of pneumonia. The role of PCT in the differential diagnosis of PE and pneumonia was investigated in this study.Material and Methods: 173 PE and pneumonia patients who admitted to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Chest Diseases Clinic were included in the study between June 2010 and May 2011. Patients were evaluated in the 3 groups; PE patients with fever (n:46), PE patients without fever (n:70) and pneumonia patients (n:57). Blood samples taken from patients within the first 24 hours of admission were studied at biochemistry laboratory of our hospital for procalcitonin and other acute phase reactants.Results: PCT values in pneumonia group was significantly higher than both PE group without fever and PE group with fever in the study (p0.249 ng/mL had specificity of 75.9% and sensitivity of 73.7% for the diagnosis of pneumonia.Conclusion: PCT may be used as a biomarker to exclude the pneumonia in PE patients with fever. Therefore unnecessary use of antibiotics in these patients may be prevented.