Akciğer lezyonlarının tanısında sitolojik materyallerin biyopsi materyalleri ile karşılaştırılması
Comparison of cytologic materials and biopsy materials in the diagnosis of pulmonary lesions
  1. Tez No: 308260
  2. Yazar: FERDA KESKİN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akciğer kanseri bugün dünyadaki en yaygın kanserdir.Erkeklerde kadınlara göre 2.7 kat daha fazladır.Akciğer kanserlerinin tanısında sitoloji önemli bir yer almaktadır.Santral yerleşimli endobronşiyal hastalıklar için %88'in üzerinde sensiviteye sahiptir.Solunum sistemi hastalıklarının tanısındasitolojik olarak bronşial fırçalama, bronş aspirasyonu, bronkoalveaolar lavaj, ve transbronşal-transtorasik ince iğne aspirasyonu (İİA) yöntemleri kullanılmaktadır.Bu çalışmada akciğer lezyonlarının eş zamanlı olarak yapılan biyopsilere verilen tanılar ile sitolojik materyallerin tanıları karşılaştırılarak tanısal doğruluk oranın saptanması amaçlanmıştıor.2004-2010 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda rapor edilmiş, transtorasik ince iğne aspirasyon sitolojisi, bronş fırçalama, bronş lavajı ve bronkoalveolar lavaj yöntemleri ile alınmış,495'i erkek (%81.1), 115'i kadın (%18.9) olmak üzere 610 olgunun sito-histopatolojik sonuçları karşılaştırıldı. 610 olgunun 423'ü (%69) bronş fırçalama, 469'u (%77) bronş aspirasyonu, 128'i (%21) bronkoalveolar lavaj, 48'i (%8) transtorasik ince iğne aspirasyon sitoloji materyaliydi.Bronş fırçalama yöntemi ile elde edilen materyallerin sitolojik değerlendirmeleri ile aynı olgulara ait biyopsi materyallerinin histopatolojik değerlendirmeleri karşılaştırıldığında bronş fırçalama sitolojisinin duyarlılığının %80.8, özgüllüğünün %82.8 olduğu gözlemlendi.BAL yöntemi ile elde edilen materyallerin sitolojik değerlendirmeleri ile aynı olgularar ait biyopsi materyallerinin histopatolojik değerlendirmeleri karşılaştırıldığında BAL sitolojisinin duyarlılığının %22.2, özgüllüğünün %99 olduğu gözlemlendi. Bronş aspirasyonu yöntemi ile elde edilen materyallerin sitolojik değerlendirmeleri ile aynı olgularar ait biyopsi materyallerinin histopatolojik değerlendirmeleri karşılaştırıldığında bronş aspirasyonu sitolojisinin duyarlılığının %33.8, özgüllüğünün %96.1 olduğu gözlemlendi. TTİİAS yöntemi ile elde edilen materyallerin sitolojik değerlendirmeleri ile aynı olgularar ait biyopsi materyallerinin histopatolojik değerlendirmeleri karşılaştırıldığında TTİİAS sitolojisinin duyarlılığının %97.6, özgüllüğünün %60 olduğu gözlemlendi. Sonuç olarak; bronş fırçalama ve TTİİAS 'lerinin günümüz şartlarında, akciğer kanserlerinin tanısında güvenli, ucuz, yüksek tanısal değere sahip oldukları ve akciğer kanseri tedavisinin planlanmasında başarı ile kullanılabilecekleri kanatindeyiz. Bronş aspirasyonu ve BAL sıvılarının tanısal değeri düşük olup lezyonun lokalizasyonuna göre diğer yöntemlerle kombinasyon şeklinde kullanılması doğru tanı oranlarını yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer with a high death rate in the world today. It is 2.7-fold higher in men than in women.Cytology has an important role in the diagnosis of lung cancers with a sensitivity rate of 88% for centrally located endobronchial diseases. Cytologic techniques such as bronchial brushing, bronchial aspiration, bronchoalveolar lavage and transbronchial-transthoracic fine needle aspiration (FNA) are used in the diagnosis of respiratory system disorders.The aim of this study is determine the diagnostic accuracy of cytology in the diagnosis of lung lesions by comparing the results of simultaneously performed biopsies.Cytologic materials of transthoracic fine needle aspiration, bronchial brushing, bronchial lavage and bronchoalveolar lavage that were reported in the Department of Pathology of KTU Medicine Faculty between 2004-2010 were included in this study. 495 male and 115 female cases for a total of 610 cytology results were compared with biopsy results of patients. 423 bronchial brushing, 469 bronchial aspiration, 128 bronchoalveolar lavage , and 48 transthoracic fine needle aspiration cytology were selected.The comparision of results of bronchial brushing cytology and histopathology of biopsy materials showed that bronchial brushing cytology had 80.8% sensitivity and 82.8% specifity.The comparsion of results of BAL cytology and histopathology of biopsy materials showed that BAL cytology had 22.2% sensitivity and 99% specifityThe comparision of results of bronchial aspiration and histopathology of biopsy materials showed that bronchial aspiration cytology had 33.8% sensitivity and 96.1% specifity.The comparision of results of TTFNA cytology and histopathology of biopsy materials showed that TTFNA cytology had 97.6% sensitivity and 60% specifity.In conclusion, we believe that bronchial brushing and TTFNA cytology are safe and inexpensive methods in the diagnosis and planning the treatment of lung cancer with a high diagnostic value in today's circumstances. The diagnostic value of bronchial aspiration, and BAL fluid is low and rates of accurate diagnosis will increase in combination with other methods, according to the localization of the lesion.