Wilms tümöründe mikrosatellit instabilite varlığının ve DNA onarım genlerinden MLH1, PMS2, MSH2, MSH6'nın doku ekspresyon düzeylerindeki değişikliklerin araştırılması
Evaluation of microsatellite instability and tissue expression levels of MLH1, PMS2, MSH2, MSH6 proteins in wilms tumor
  1. Tez No: 308277
  2. Yazar: AYŞE GÜLDEN DİNİZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Lynch sendromuyla ilişkili kolorektal kanserlerin patogenezindeki rolü ayrıntılı olarak bilinen mikrosatellit instabilite (MSİ) ve yanlış eşleşme tamir (YET) genlerinin Wilms tümöründeki (WT) etkisi kapsamlı olarak araştırılmamıştır. Çalışmamızın amacı MSİ ve YET proteinlerinin WT'ündeki prognostik önemini belirlemektir.Yöntem: Nefroblastomlu 45 olgu çalışma kapsamına alındı. YET protein ekspresyonları arşiv bloklarından yapılan kesitlerde immünhistokimyasal yöntemle incelendi. Tüm olguların parafin bloklarından çıkartılan tümör ve normal böbrek dokularından ekstrakte edilen DNA'ların; BAT25, BAT26, NR21, NR24, mono27, penta D ve PentaC belirleyici genlerinde; real time PCR melting analiz ve floresan kapiller elektroforez (FKE) yöntemleriyle mikrosatellit instabilite varlığı irdelendi. Tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgular: Düşük derecede MSİ 6 olguda (%13,3) gözlendi. MSİ ile evre ve sağkalım gibi bazı prognostik faktörler arasında istatistiksel korelasyon saptanmadı. On dokuz tümörde (%42,2) MLH1, PMS2, MSH2 veya MSH6 protein ekspresyonlarından bazılarında kayıp vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: The importance of microsatellite instability (MSI) and mismatch repair genes (MMR) has not been fully elucidated in Wilms tumor (WT) although it was well defined in colorectal cancer in concept of Lynch syndrome. The aim of this study was to determine the prognostic value of MSI and MMR proteins in WT.Method: This study included 45 nephroblastoma cases of childhood. The expressions of MMR proteins were determined using an immunohistochemical method on archival tissue sections. Real Time PCR melting analysis and fluorescence capillary electrophoresis (FCE) were performed for MSI representing BAT25, BAT26, NR21, NR24, mono27, penta D and PentaC genes on the extracted DNA comparing tumor and normal tissues for each case. All results were evaluated statistically.Results: Low MSI was observed in 6 cases (13.3%). There were no statistical correlations between with MSI and some clinical prognosis factors such as stage and survive. Nineteen tumors (42.2%) showed loss of protein expressions of MLH1, PMS2, MSH2 or MSH6.