Wılms tümöründe mikro-rna' lar
Micro-rnas in wilms tumor
- Tez No: 851781
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Onkoloji, Patoloji, Genetics, Oncology, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
En yaygın pediatrik böbrek malignitesi olan Wilms tümörü (WT) klinik, histolojik ve moleküler olarak heterojen malign tümördür. Patogenezin WT'de daha iyi anlaşılması, yeni terapötik hedeflerin belirlenmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmamızda miR 603 ve miR 877'nin WT gelişiminde ve prognozunda rolünü analiz etmeyi amaçladık. Wilms tümör (WT) tanısı almış 24 formalinle fikse parafine gömülmüş doku örneğinden ve 24 normal böbrek dokusunda miR 603 ve miR 877'nin göreceli ekspresyon seviyeleri, ters transkripsiyon-kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT qPCR) aracılığıyla tespit edildi ve miR 603 ve miR 877 ekspresyonunun klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Normal dokuya göre tümör dokusunda olguların 8'inde miRNA-603 ekspresyonunda artış ekspresyonun 16 olguda ise azaldığı saptandı. MiRNA-877 ekspresyonunda ise olguların yaklaşık %60'ında aşağı regülasyonu dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
Wilms tumor (WT), the most common pediatric kidney malignancy, is a clinically, histologically, and therapeutically heterogeneous malignant tumor. A better understanding of the pathogenesis in WT will allow the identification of new therapeutic targets. Therefore, in our study, we aimed to analyze the role of miR-603 and miR-877 in the development and prognosis of WT. The relative expression levels of miR-603 and miR-877 were determined in 24 formalin-fixed paraffin-embedded tissue samples diagnosed with WT, as well as in 24 normal kidney tissues, using reverse transcription-quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR). The association expression of miR-603 and miR-877 with clinicopathological prognostic parameters was statistically evaluated. Compared to normal tissue, an increase in miRNA-603 expression was observed in 8 cases, while a decrease was noted in 16 cases. Additionally, approximately 60% of the cases showed down-regulation of miRNA-877 expression.