Sıçanlarda travmatik beyin hasarının testise olası etkilerinin araştırılması
Investigation possible effects of traumatic brain injury on testicles in rats
  1. Tez No: 308295
  2. Yazar: NERGİZ ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Çalışmamızda ağırlık atışı modelini kullanarak oluşturduğumuz travmatik beyin hasarının testis üzerine etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Yöntem:Deney gruplarımız aşağıdaki gibi oluşturuldu:Grup I, Kontrol grubu: Hiçbir hasara maruz bırakılmayan deney grubudur. (n=7)Grup II, Travma grubu: Ağırlık atışı modeliyle travmatik beyin hasarına maruz bırakılan grup. (n=7)Travmanın kanıtlanması amacıyla, deneyden 24 saat sonra sakrifiye edilen deneklerden alınan beyin dokularından kesitler alınarak, cresyl violet boyaması yapıldı. Boyama yapılan kesitlerde hücre sayımı gerçekleştirildi. Alınan diğer doku olan testislere ise histokimyasal değerlendirme amacıyla H&E, PAS ve Masson Trikrom boyamaları yapıldı. İmmünohistokimyasal olarak TUNEL ve Aktif Kaspaz 3 boyaması yapılarak apoptoz değerlendirildi. Elektron mikroskobik olarak testislerin ince yapısı incelendi.Sakrifikasyon esnasında deneklerden alınan kan örnekleriyle GnRH, testosteron, LH, FSH hormon seviyeleri ve MDA, GPx seviyeleri değerlendirildi. Sonuçlar istatistiksel olarak gruplar arasında karşılaştırıldı.Bulgular:Kontrol grubunun histolojik olarak değerlendirilmesinde testis dokusu normal gözlendi. Seminifer tübüller içinde tabakalanmış spermatogenik seri hücreleri, intertisiyel alanda bulunan leydig hücreleri ve bağ doku hücreleri, dokuyu etrafından saran düzensiz sıkı bağ dokusu tunika albuginea gözlemlendi.Travma grubunda ise histolojik olarak değerlendirme yapıldığında spermatogenik seri hücre sayılarında azalma gözlendi.TUNEL boyamasında DNA fragmantasyonu değerlendirildiğinde kontrol grubu da dahil olmak üzere apoptoz görüldü. Grup II'de Grup I'e kıyasla daha fazla sayıda TUNEL pozitif hücrelerin bulunduğu saptandı.Sonuç:Çalışmamızda travmatik beyin hasarının testis üzerine olan etkisi histokimyasal, immünohistokimyasal, ultrastrüktürel ve biyokimyasal olarak incelendi. Travmatik beyin hasarının tübüllerde hasar oluşturduğu ve apoptoz oranında artışa neden olduğu gözlemlendi.Ancak travmatik beyin hasarının testise olası etkileriyle ilgili literatürde çalışma bulunmadığından daha farklı ağırlıklar kullanılarak çalışmaların artırılması ve araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:We aimed to show the effects of traumatic brain injury on the testis.In this study, we aimed to investigate the impact of travmatic brain injury which was formed by weight drop model on testis.Material and Method:Animal groups were designed as showed belowGrup I, Control group: No application was performed to this animals (n=7).Grup II, Trauma group: Traumatic brain injury which is done by weight drop model (n=7).24 hours later trauma, animals were sacrified. Testis tissue slides were stained with Hematoxylene&Eosine (H&E), Masson Trichrome and Periodic Acid Schiff (PAS) for light microscopy. Aktif Kaspaz 3 and Immunohistochemical TUNEL stain (terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUTP-biotin nick-end labeling) were performed to determine apoptosis.And GnRH, testosterone, LH, FSH hormone levels and MDA, GPx levels were observed and statistically groups were compared.In histological evaluation, control group?s testis tissue was observed normal.Testis had an connective tissue capsule which is called tunica albuginea.On the other hand, in traumatic group there was a diminution in serial spermatogenic cells when histologically evaluated.In Tunel analysis, we evaluated DNA fragmentation and there was apoptosis in all the groups including control group. In group two we observed higher TUNEL positive cells when compared to group one cells.Result:In our study, we observed the impact of traumatic brain injury which is turned out by weight drop model on testis using immunohistochemistry, ultrastructural and biochemistry techniques. These results suggest that, traumatic brain injury causes damage in the tubulles and increase in ratio of apoptosis.In our opinion, more studies are needed to understand the mechanism of traumatic brain injury on testis damage.