Türkiye için alternatif enerji kaynaklarına yönelik ödeme istekliliğinin hesaplanması
Estimation of willingness to pay for alternative energy sources in Turkey
- Tez No: 308316
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SHİHOMİ ARA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'nin son yıllardaki hızlı iktisadi büyümesi sonucunda enerjiye olan talebi de hızla yükselmiştir. Dünya genelinde artan iklim değişikliği kaygıları nedeniyle Türkiye de karbon salımı yapmayan alternatif enerji türlerine giderek daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Bu güne kadar Türkiye için sera gazı salımının azaltılmasında sadece maliyete yönelik çalışmalar yapılmış ve bildiğimiz kadarıyla sera gazı salımı azaltımının tercih deneyi yöntemi ile ödeme istekliliği ilk kez hesaplanmıştır. Çalışma Türkiye için çevresel değerleme adına güncel bir konu olan iklim değişikliği ile mücadelede, yapılacak olan fayda maliyetanalizleri için önemli bir girdi sunmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucunda Türkiye'de, hidroelektrik santraller dışındaki yenilenebilir enerji kaynaklarının %1 artışının 455 milyon TL, sera gazı salımının %1 azaltılışının 1,5 milyar TL, istihdamın 1000 kişi artışının 3 milyar TL ve enerjide dışa bağımlılığın %1 azalmasının 687 milyon TL'lik bir refah artışına neden olacağı saptanmıştır. Buna karşın nükleer enerji'nin elektrik üretiminde %1 pay elde etmesinin 255 Milyon TL'lik bir refah kaybına yol açacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy demand in Turkey has been increasing rapidly due to the fast economic growth in recent years. Global concerns for climate change forces Turkey to increase its energy supply by boosting the investment on alternative non-carbon-emitting energy sources. Cost benefit analyses for the policy options for greenhouse gases reduction have been conducted by focusing mostly the cost sides while the benefit sides have not been measured adequately by now in Turkey. This study is the first, to our knowledge, to estimate the willingness to pay for such energy policy alternatives by using choice experiment. In this study, willingness to pays for an increase in renewable energy, a reduction of greenhouse gases, a reduction of energy import dependency and an increase in employment are estimated. We found that increasing renewable energy share (excluding hydroelectricity) by 1% leads to the welfare gain of 455 million TL. One percent share of nuclear energy causes the welfare loss of 255 million TL while the reduction of greenhouse gases by 1% increases the welfare by 1,5 billion TL. Total willingness to pay for a creation of 1000 new jobs and a reduction of energy import dependency by 1% are estimated as 3 billion TL and 687 million TL, respectively.