Heykelde yabancılaştırma
Alienation in sculpture
- Tez No: 308315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu sanat eseri çalışmasında seyircinin alışkın olduğu, `göremediği' gerçekleri yabancılaştırmak amacıyla her türlü biçimsel yollar denenmiştir. Doğaya ait biçimler ele alınarak, onları izleyiciyi yabancılaştıran, esrarengiz, tekin olmayan formlara dönüştürerek, grotesk biçimler oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; grotesk kavramının doğayla ilişkisi ve yabancılaştırma kavramının edebiyatta daha sonra plastik sanatlara biçimsel anlamda nasıl yansıdığı anlatılmıştır. İkinci bölümde ise yabancılaştırma kavramıyla birlikte dışavurumculuğun ve gerçeküstücülüğün şekillenmesi ve böylece grotesk formların ortaya çıkışı amaçlanmıştır.Uygulamaların değerlendirilmesi başlığı altında hazırlanan son bölümde; doğadan alınan nesneler, grotesk imgeler bağlamında biçimlendirilerek, yabancılaştırma kavramıyla birlikte dışavurumcu biçimler oluşturulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this art work study, all stylistic methods are employed so as to alienate the facts which are familiar to and `non-grasped? by the audience. Forms which pertain to nature are also used, transformed into uncanny forms which alienate the audience in order to obtain grotesque figures.In the first part of the study, the relation of the conception of grotesque to nature and how alienation is reflected in literature then in plastic arts stylistically are discussed. In the second part, on the other hand, the shaping of expressionism and surrealism along with the concept of alienation; and thus the emergence of grotesque figures are examined.In the last part, which is prepared under the title evaluation of applications, objects taken from nature are figured in the context of grotesque images and expressionist figures are structured together with the concept of alienation.