Science and technology as an area of cooperation among Western Balkan countries on their way to the European Union
Avrupa Birliği yolunda Batı Balkan ülkeleri arasında bir işbirliği alanı olarak bilim ve teknoloji
- Tez No: 308334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL G. OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Batı Balkan ülkelerinin 1990'lı yıllarda yaşamış oldukları savaşın sonrasındaki süreçte en büyük ihtiyaçları bölgede kalıcı barış ve istikrar olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği bu ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunmak için Batı Balkan Ülkeleri'ne üyelik perspektifi ile yaklaşmaktadır. Ancak, bu ülkelerin Avrupa Birliği'ne üye olabilmeleri için öncelikle kendi aralarında en üst seviyede işbirliğini gerçekleştirmeleri beklenmektedir. Bu işbirliğini gerçekleştirebilme ihtimalinin en yüksek olduğu alanlardan biri olarak Bilim ve Teknoloji bu sürece olumlu katkılar sağlamaktadır.Bu kapsamda bu çalışmada ilk olarak Avrupa Birliği tarafından Batı Balkanlar'a yönelik olarak ortaya konulmuş olan Bölgesel İşbirliği Politikası'nın temelleri incelenmiştir. Bölgede işbirliği ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olan yakın tarih ele alınmış ve Bölgesel İşbirliği Politikası'nı doğuran süreç ortaya konulmuştur. Daha sonra Bilim ve Teknoloji alanındaki girişimlerin Bölgesel İşbirliği'ne katkısı değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; Batı Balkan Ülkelerinin sürdürülebilir barış ve istikrar ortamını gerçekleştirebilmeleri için Avrupa Birliği'ne ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan işbirliği politikalarına ihtiyaçlarının devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bilim ve Teknoloji ise kendine has özellikleri ve artan önemi nedeniyle işbirliği politikalarının merkezinde yer almaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In the process after the war which was witnesses in the Western Balkan Countries in 1990?s, most important need of the region emerged as sustainable peace and stability in the region. To contribute to the fulfillment of this need, the European Union approaches to the Western Balkan Countries with membership perspective. However, However, it is expected from these countries to realize highest level of cooperation among themselves to be prepared for the membership of the European Union. As one of the areas on which the possibility of realizing this cooperation is very high, Science and Technology, provides positive contribution to this process.In this regard, basis of the Regional Cooperation Policy which was presented by the European Union towards the Western Balkans is examined in this study. Near history of the region which caused need to cooperation in the region is addressed and the process which created the Regional Cooperation Policy is introduced. Afterwards, contribution of the initiatives in the field of Science and Technology is evaluated.As a result, it came through that the need of the Western Balkan Countries to the European Union to realize sustainable peace and stability environment is continuing. Because of its sui generis characteristics and increasing importance, Science and Technology will continue to take part in the center of cooperation policies.