The role of local networks in innovation production and knowledge share with university: Çanakkale case study
Yerel ağların yenilik üretimindeki rolleri ve üniversite ile bilge paylaşımı: Çanakkale incelemesi
  1. Tez No: 322836
  2. Yazar: ELVİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya ekonomik sisteminde sürekli değişen modeller ve bu değişimlere göre artan rekabet koşullarında bölgeler, kalkınma politikalarında enformasyon çağının beklentilerini yakalamak amacıyla yenilikçilik kavramlarından son dönemlerde yoğun bir şekilde söz eder duruma gelmişlerdir. Bilgi teknolojileri, bilgi transferleri, yaratıcılık ve yenilikçilik değişen sistem içerisinde kent ve bölgelerin ekonomik sürdürülebilirliklerini koruyabilmeleri için anahtar terimler haline gelmişlerdir. Bu kavramlarla birlikte bölgesel ekonomik sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla sosyal ve ekonomik potansiyellerin korunması ve geliştirilmesi, hatta diğer kent ya da bölgelerle bütünleşme sürecine girilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bölgesel kalkınma politikalarına bakışın değişmesiyle birlikte yenilikçilik akımı, bölgelerin gelişmesinde önemli rol oynayan aktörlerin birbirleri ile olan ilişkilerinin de evirilmesinde etkili olmuştur. Bu tez çalışmasında, küreselleşen ekonominin beraberinde gelen rekabetçilik avantajlarının yakalanması açısından bölgede yer alan üniversitelerin bilgiyi paylaşmaya ve bilgiyi diğer kurumlar ile birlikte üretmeye ne kadar açık olduğu, bölgedeki sektörlerin yenilikçiliğe uyumu; kurumlar arası bağların/ağların gelişiminin bölgenin ekonomik gelişimindeki rolü değerlendirilecektir. Aynı zamanda yerel ağ kurulumunun yenilikçiliği etkilen faktörleri, yenilik üretmedeki potansiyeli arttırması üzerine kavramlar arasında ilişkilendirme yapılması esas alınmıştır. Son yıllardaki Bölge bilimi çalışmalarında, yerel aktörlerin ve kurumların ağ oluşturabilme yetenekleri, bölgelerin bilgi kapasiteleri, paylaşılan bilgi ve teknoloji, güven ilişkileri, organizasyonel öğrenme ve bilgi yaratma, kurumlararası işbirlikleri kalkınmanın önemli bileşenleri olarak ifade edilmektedir. Özellikle üniversite ? kent işbirlikleri, üniversite ? sanayi işbirlikleri bu alanda sıkça kullanılan terimlerdir. Kentsel yeniliğin itici güçleri ya da motorları olarak tarif edilen yerel kurumların bu süreçte katalizör görevi üstlendiğini savunan ?kensel yenilik? kavramları gündeme gelmiştir. Yerel kurumların birbirleri ile olan ilişileri ve etkileşimleri ile yenilik yapabilme/üretme potansiyellerini harekete geçirdikleri ve bu sayede yenilik kapasitelerini arttırdıkları gözlenmektedir.Tüm bu literatür araştırmasının ardından ortaya çıkan en canalıcı soru, ?Yerel ağ kurabilmek ile yenilik yapabilmek arasındaki ilişki, bağlantı nedir?? olmuştur. Tezin merak konusu ve tezde varılmak istenen sonuç bu soru ile şekillenmiştir. Içerik olarak yerel kurumlar, bilgi jenaretörü olan üniversiteler ve üretim mekanizması olan sanayi dinamiklerinin birbirleri ile olan etkileşimlerinin ve organizasyonel çalışabilme yeteneklerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Tezin bu amacını mekan ile bağlayabilmek için öğrenme, yenilik ve ağ kurmanın coğrafya ile olan ilişkisi, yeniliğin mekansal boyutlarını kapsayan literatürler incelenmiştir. Kentsel yenilik ve xxiiyerel ağların bölgesel kalkınmadaki rolünü betimleyebilmek amacıyla bölgesel yenilik modelleri, yenilik dinamikleri ve bölgesel ağ ilişkileri alt başlıkları ile araştırılmıştır. Bu model sayesinde bölgelerin yenilik yaratabilme üzerinde nasıl etken olabileceklerini ve bilgi ekonomisine geçisi nasıl sağlayabileceklerini görmek mümkündür. Son yıllardaki bölgesel çalışmalarda sıkça söz edilen, endüstri bölgeleri, yenilikçi çevreler, öğrenen bölgeler ve bölgesel yenilik sistemleri bu modelin ? yeniliğin mekânsal boyutlarının ? farklı uygulama şekilleri olarak gündeme gelmişlerdir. Bu sistemlerde saptanan varsayımların, bilgi ekonomilerine geçişte mevcut potansiyelin salt bilgi üretimi olmadığı, yerel aktörlerin etkileşim halinde olmalarıyla bilgiyi paylaştıklarıı ve ?birlikte öğrenme? ortamının oluşturulduğu bir sistemi kurarak ve üniversite ile bütünleşme sağlanarak mümkün olabileceği yönünde olduğu gözlenmiştir. Işbirliği stratejileri ile şirketleri, yerel kurumları ve üniversitedeki araştırmacıları biraraya getirmek amaçlanan ilk basamaktır. Bu vizyonla üniversitelerde Araştırma ? Geliştirme bölümleri kurulmaya başlanmıştır. Çoğu üniversite kente ve kentteki gelişen sanayiye uyum sağlamak, bilgi ve pratiği paylaşmak üzere bu birimi etkinleştemeyi hedefleyen atılımlar yapmaktadırlar. Üçlü sarmal model olarak bilinen ? üniversite, sanayi ve devlet ? model, Araştırma ? Geliştirme birimlerine yasal, bilgi ve pratik yönden destek vermek üzere üçlü anlaşmaya dayanarak yapılandırılmıştır (Etzkowitz and Leydesdorff, 2000). Yerelde çeşitlilik gösteren sektörlerin bir araya gelmesi ile yeni bilgilerin yaratılması ve çeşitli yaklaşımlarla oluşturulan bu yeni bilgilerin potansiyel sorunlara ve sorulara alternative çözümlerle yaklaşılacağı düşünülmektedir. Bu farklı yaklaşımlar ile yerel bilgi çeşitlenecek ve bilgi yayılımı sağlanacaktır (Lorentzen, 2005; Camagni, 1991). Tüm bu literatür araştırmasına göre, tez çalışması yerel kurumların ve üniversitenin ağdaki davranışları ile yenilik kapasitesine etkilerini araştırmaya odaklanmıştır. Bu araştırma, yerel aktörlerin kent ile ilgili ne şekillerde ve hangi koşullarda fikir birliğine vardıklarına ve ne gibi yenilikler üretme girişimlerinde bulunduklarına yönelik bir merak ile başlamıştır. İçerik olarak bu tez çalışmasında bölge bilgi kapasitenin ve paylaşımının ölçülmesi amacıyla bölgede yer alan üniversitenin yerel aktörler ile etkileşim ve işbirliği başarıları analiz edilecektir. Ağlar ve çeşitli işbirlikleri (firmalar arası, üniversite ile firmalar arası, yerel yönetim ile üniversite arası, sivil toplum kuruluşları ve üniversite arası, tüm yerel kurumlar ve aktörler arası) ekonomik kalkınmanın ve yenilikçiliğe uyum sürecinin tamamlayıcı araçları olarak varsayılmaktadır.Bu tez çalışmasının örnek-olay incelemesi için Batı Marmara bölgesi ve ayrıntılı olarak Çanakkale kenti uygun görülmüştür. İstanbul?a yakınlığı ve son yıllarda gösterdiği bölgesel gelişme ve bütünleşme dinamikleri ile Batı Marmara bölgesi yenilikçilik ve ağ yapılanması potansiyellerinin test edilebileceği bir bölgedir. Tezin uygulama çalışması için, Çanakkale örnek alan incelemesinde birincil veri olarak kentteki yerel aktörlerle görüşme yapılacaktır. Bu görüşmelerde çoğunlukla yönetim ve teknik bölümden kişilerle irtibat kurulacaktır. Kurumların son yıllarda çokça sözü geçen ?yenilik? kavramı üzerine görüşleri, diğer kurumlar ile olan etkileşimleri, ortak proje ve çalışmaları araştırılarak, değerlendirilecektir. Bu kurumlar: Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mayıs Üniversitesi, Çanakkale Kent konseyi, Çanakkale Sanayi ve Ticaret odası, Güney Maramara Kalkınma ajansı ? Çanakkale Şubesi ? ve sivil insiyatif sahipleri olarak belirlenmiştir. Bu görüşmeler doğrultusunda kurumlar arası ilişkilerin kentin yenilik kapasitesini geliştirmek üzere ne kadar etkili oldukları niteleyici olarak değerlendirilecektir. Ikincil veri olarak, xxiiibelirlenen tüm kurumların stratejik planları incelenerek, kurumsal vizyon ve misyonun yenilik kavramına ne kadar öncelik verdiği ve diğer kurumlarla olabilecek iş birliklerini ne kadar öne çıkardıkları incelenecektir. Çanakkale?de son 17 yılda yerel kurumlar ve üniversite arasındaki sosyal ilişkiler oldukça gelişmiş bir şekilde devam etmektedir. Kentte koordinasyon, kurumsallaşma ve katılım kavramları Birleşmiş Milletlerin hazırladığı Yerel Gündem 21 programı ile ön plana çıkmıştır. Çanakkale bu programı uygulayarak 85 il içesinde ön sıralara yükselen bir kent olmuştur. Bu gelişim süreci ile birlikte Çanakkale?deki yerel kurumlar ve üniversitenin uzun süredir kente ilişkin birbirinden fikir aldığı, birlikte fikir birliğine vardıkları gözlenmiştir. Üniversite ? kent ilişkisinin hızla önem kazandığının da göz önünde bulundurulmasıyla Çanakkale?nin ilerleyen yıllarda yenilik kapasitesini geliştireceği düşünülmektedir. Yapılan görüşmelerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi?nin vizyonuna paralel olarak yenilik ve yerel kalkınmaya verdiği önemi kentteki kurumlarla yaptıkları ortak projeler ile desteklediği görülmektedir. Kentin sosyal, ekonomik ve çevresel etkisini artırmayı hedefleyen ortak projeler üretmeye yönelik gelen talepleri değerlendirdiği, aynı zamanda tüm kurumlarla olan ilişki ve etkileşimini sıcak tutmaya çalışarak moderatif ve öncü bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga ilçesi?nde kurulmuş olan araştırma ? geliştirme birimi ile sanayi ile olan bağını kurmayı hedeflemektedir. Kent Konseyi ile bir arada sosyal projelerde yer alarak, birlikte kentteki sosyo-ekonomik gelişmeleri içeren yayınlar çıkararak sivil toplum kuruluşları ile etkileşim sürecinde olduğunu göstermiştir. Çanakkale Belediyesi?nin ürettiği kent ölçekli projelere danışmanlık yaparak belediye olan ilişkisini kurmuştur. ÇOMÜ rektörünün Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu?nun başkanı olması ile GMKA ile organik bir bağ kurulmuştur. Tüm bu gelişmeler Üniversite?nin kent ile entegre olduğunu ve kurumlarla ilişki kurduğunu kanıtlayan göstergelerdir. Bunun yanı sıra koordinasyon ve katılımcılık kültürüne sahip olan Çanakkale Belediyesi de kentteki yerel aktörler ile ilişki içerisinde olmaya gayret göstermektedir. Üniversite?den sonra kentteki en entegre çalışan kurum olarak gözlenmiştir. Özellikle Kent Konseyi ile olan sıkı bağları kentteki sosyal sorunların çözülmesi aşamasında çok önemli bir yer edinmiştir. Dayanışma ve paylaşımın da gözlendiği belediye ve kent konseyi entegrasyonuna üniversite de katılım göstermektedir. Buna ek olarak, kurumsallaşmayı hedefleyen Kent Konseyi kentin sosyal ve çevresel sorunlarına odaklanarak, kent için risk oluşturan tehditleri ve gelişme gösterebilecek potansiyelleri tespit ederek bunu kentteki paydaşlar ile paylaşmaktadır. Kent konseyine ve diğer katılımcı kurumlara zıt olarak Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası daha çok kente gelebilecek yatırım politikalarıyla ilgilenmektedir. Sosyal ve çevresel boyutun fazlaca önemsenmemesinden kaynaklaranarak Kent Konseyi ile uyum sağlayamamakta ve daha çok bu ağdan kendini uzak tutmaktadır. Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Çanakkale Şubesi?nde ise hem ekonomiyi hem de sosyal sermayeyi güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ajans?ın kurulum sebeplerinden biri olan işbirliklerini destekleme programları, kentteki yerel ağın kurulmasına destek olmaktadır. Dolayısıyla Ajansı?ın hem yerel hem küresel ölçekte rekabet edebilirliğe ulaşmak için attığı adımlar kurumlararası fikir birliklerinin sağlanması açısından önemlidir. Bu atılımlar Ajans?ın Çanakkale?de etken aktörlerden biri olduğunu göstermektedir.Bu saha çalışması sürerken, görüşme yapılan insanlar, duruma bakış açılarına (karamsarlık veya iyimserlik), ortak çalışmalardaki tecrübelerine, yaşadıkları sıkıntı xxivve elde ettikleri kazanımlara göre değerlendirme yaptılar. Bu görüşmeler sadece bulguları yorumlamakta değil, tezin çıkış sorusunun da evrilmesine sebep olmuştur. Tezin sonuçlarını değerlendirme kısmında, teorik bölümde söz edilen yerel aktörlerin kentteki yenilik kapasitesini geliştirebileceğini öne süren ?kentsel yenilik motorları? kavramı üzerinde durulmuştur. Araştırma bulgularının, Çanakkale?deki yerel gelişim içerisinde yenilik ve ağların rolünü ele alabilecek gelecek bir çalışma için çerçeve kurmaya yönelik yönlendirici olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede yerel ağ yapısının genel desenleri ve aktörlerin yeniliğe olan bakış açılarının gelecekteki atılımları açısından etkili olabileceği bileşenleri yer almaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis presents a systematic review of research linking a networking behavior of local authorities and university with their innovative capacity. There is a need for further exploration of the relationship between networking and different forms of innovation, such as process and organizational innovation, urban innovation. Similarly, a requirement for better understanding of network dynamics and network configurations, as well as the role of third parties such as professional and trade associations. This thesis highlights the need for interdisciplinary research in Çanakkale region. The reason underlying this subject is a critical literature on local networking and achieving innovativeness through local actors and the interaction among them. From the literature review, one question constitutes the main motive of this study: ?What is the relation between local networks and capability of innovativeness?? This primer research question is asked in order to explore whether the local institutions, university ? as a science ? based institution ? and industry ? as a production incubator ? can interact among them and enable collaboration to create knowledge and innovativeness. To perceive the scope of this question, literature review on regional development, innovative networks and spatial dimensions of innovation is the initial attempt of the thesis. Moreover, to identify the role of innovation and network in regional development models, components of territorial innovation models such as innovation dynamics and regional network relations are defined. This literature review is able to light the way for determining how a region can switch to knowledge-based economy.In recent regional development studies, industrial district, innovative milieu, learning region, regional innovation system were occurred as core elements of spatial dimensions of innovation and local variety of sectors defined as innovative agents. Belonging to this definition, knowledge creation is not only a firm issue but also technology usage and the interactions between firms, local institutions and universities are the essential points to generate the knowledge base. Collaboration strategies are used in unifying firms, local institutions and university researchers for starting and optimizing the process and outcome of R&D. Recently, these efforts have been conceptualized in terms of a Triple Helix model for research and innovation. The aim is to generate new networks of trilateral relations between government, universities and industry through dynamic processes of knowledge communication and exchange (Etzkowitz and Leydesdorff, 2000). Together with the externalities of local variety of sectors, they effect the generation of knowledge by recombination of knowledge from different industries and problem solutions with xxeach other. These two ways diversify local knowledge base and provide higher chance for knowledge spillovers (Lorentzen, 2005; Camagni, 1991). Through this literature review on innovative regions, the study tries to explore the interactions between local institutions, university and industry with their capacity of creating innovation in Canakkale region. Networking approach includes not only economic perspective but also social and institutional improvements. From this point of view, the interaction that conceptualized innovation became important for local institutions, universities, industry and triggered them to implement this recent progressive strategy. In brief, this study aims to seek the effectiveness of interactions, co-operations and collaborations in development process of the region and innovative capacity of the regions. This thesis investigates geographical embeddedness of networks and unifications of actors and knowledge-base corporations such as universities and research centers. Networking is the main concept of the thesis that is one of the recent requirements for a sustainable competitive power derived from the competitive advantages in regional development process. The other theme is innovativeness that is an indispensible concept for development studies as well. The aim is to identify the relationship between local networking and innovativeness in development process of Canakkale Region. In this thesis, the method is carried out by in-depth interviews with researchers, administrators and collaborative partners. The field study is applied in Western Marmara region (where Çanakkale is located) and findings that belong to interviews will be analyzed to achieve a qualitative deduction. Through this methodology, it is aimed to determine if Çanakkale region is a convenient and successful area for networking and institutional collaboration. If the partners (University, NGO ? City Council ?, local institutions) are ready for cooperation. Moreover, if they are satisfied with the process of collaboration, do they think if they are acquiring competitive ability in the global market by innovating? In order to understand the relation between innovativeness and networking, a qualitative field study is designed. The research method includes secondary data collection related to Çanakkale province and in-depth interviews with the stakeholders and researchers at the university. In a related context, the strategic plans of the institutions and the university have been reviewed. Local institutions such as municipality, university, Regional Development Agency, City council and Chamber of Commerce are taken as actors in local network, which establish new links to take advantage of new opportunities that emerge due to new interactions and knowledge share.