Türkiye'de yaratılan video müzik kliplerinde animasyon kullanımının araştırılması ve bir klip uygulaması
Researching the use of animation in music videos in Turkey and the composition of a sample music video
  1. Tez No: 308367
  2. Yazar: BANU ERŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
?Türkiye'de Yaratılan Video Müzik Kliplerinde Animasyon Kullanımının Araştırılması ve Bir Klip Uygulaması? başlıklı bu çalışma, ayrı iki kavram olan ve müzik endüstrisinin bir getirisi olarak ortaya çıkan video müzik klipleri ile sinemasal bir tür olan animasyonun birleşimiyle oluşan sanatsal sonuçları inceleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma; tarihsel açıdan bakıldığında kökleri insanlık tarihine kadar dayanan müziğin günümüzde sunuluşundan izleyici bağlamında var olan anlamına ve kitle iletişim araçlarının kullanımıyla yoğunluğu artan ve teknolojik donanımlarla farklı biçimlerde sunulan iki ve üç boyutlu canlandırma tekniklerinin bir birleşimi olarak ortaya çıkan animasyon video müzik kliplerinin incelenmesi ve uygulamasını içermektedir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler çerçevesinde uygulama çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmalarının esası eksikliklere, hedef kitle beklentilerine, sanatçı ve şarkıların yansıttıklarına dayanmaktadır.Araştırma raporunun birinci bölümünde müzik, tarihsel süreç içerisindeki sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişimler göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında müziğin ve görüntünün başlangıcından günümüze geldiği nokta, başlıca dönemlere ayrılarak irdelenmiştir.İkinci bölümde animasyon uygulamalarının tarihsel gelişim süreci, türleri, yapıları, uygulama alanları üzerinde durulmuştur. Ayrıca ülkemizde gerçekleştirilen farklı tür video müzik klipleri seçilmiş örneklerle incelenmiştir.Raporun üçüncü bölümünde uygulama projesi olarak üç farklı müzik videosu tasarlanmış ve bu uygulamaların yapım aşamaları, nedenleriyle birlikte ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca uygulama çalışması sırasında kullanılan bilgisayar programlarına değinilmiş ve özellikleri anlatılmıştır.Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, entitled ?Researching the Use of Animation in Music Videos in Turkey and the Composition of a Sample Music Video?, examines the artistic results of the combination of two different concepts: music videos, which have developed as a by-product of the music industry, and animation, which is a sub-division of cinematic arts. The study includes an examination of music, the roots of which date back to the history of humanity, and an analysis of its current presentation to audiences and its recent meaning. Of particular focus are the uses of two-dimensional cartoons which are presented in various ways with the help of technology, and of animated music videos, which are an outcome of three-dimensional imaging techniques. Application studies, based on deficiencies, expectations of target group and reflections of artists and singers, have been carried out using the framework of the findings of this study.The first part of the research report provides an examination of music, within the context of the social, economic and technological developments that have taken place throughout history. As part of this examination, the evolution of music and image have been divided into distinct phases and have been explored separately.The second part focuses on the historical development of animation, as well as its types, structures and fields of application. Furthermore, this part analyses different types of music videos from Turkey via specific examples.The third part of the report focuses on the design and composition of three different music videos as the applied component of this project. The different steps of the design and composition process, as well as the details of the computer programs used, are explained in detail.In conclusion, the data which have been gathered are presented.