Ankara'da yaşayan Avrupalıların Avrupa kimliği kabulü ve Türkiye'ye ilişkin imajları
Acceptance of the European identity and image of Turkey of the Europeans lliving in Ankara
  1. Tez No: 308368
  2. Yazar: NÜKHET AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın konusu Ankara'da yaşayan Avrupalıların sahip olduğu Avrupa Kimliği kabulü ile Türkiye'ye dair sahip oldukları imajın analizini yapmaktır. Bu bağlamda, Avrupa kimliği kabulünün, Ankara'da yaşayan Avrupalılar tarafından nasıl görüldüğü, bir milli kimlik gibi içselleştirip içselleştirilmediği ve Türkiye'ye ilişkin imajın çözümlenmesi de gerçekleştirilerek, tarihsel kökleri olan bu ilişkinin günümüzdeki konumunu değerlendirmek ve analiz etmek, çalışmanın temel amacıdır.Araştırma kapsamı içinde 22 kişilik örneklem içerisinden ulaşılan 14 kişi ile nitel araştırma yöntemlerinden olan derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlarda katılımcılara araştırmanın konusu ile ilgili olan fikirlerine ulaşabilmek için 24 adet soru yöneltilmiştir. Avrupa kimliği ile ilgili kabullerinin değerlendirilmesi Peter Berger ve Thomas Luckman'nın inşa teorisi ve Guibernau'nun milli kimliğin inşası bağlamında öngördüğü temel boyutlar çerçevesinde incelenmiştir. Bununla beraber Türkiye'ye dair sahip oldukları imaj ise Talcot Parsons'ın toplumsal farklılıkları belirlediği kavramsal şeması çerçevesinde değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucu olarak Avrupalıların sahip olduğu Avrupa kimliği kabulü siyasi bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Guibernau ve Berger'in kimliğin inşası sürecinde öngördükleri aşamaları kapsamadığı ortaya çıkmıştır. Avrupalıların sahip olduğu Türkiye imajı ise Parsons'ın kavramsal şeması bağlamında geleneksel topluma işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is the acceptance of the European identity and the image of Turkey of the Europeans living in Ankara. In this context, the basic aim of this work is to evaluate and analyze how the Europeans living in Ankara perceive the acceptance of the European identity, if they internalize or not something like a national identity, and to analyze the image related to Turkey in the context of historical Turkish-European relations.For this research 14 people - those that could be reached in a sample of 22 - has been interviewed profoundly - a qualitative method of research. 24 questions has been prepared in order to reach the opinions of the participants in the interviews about the treated topic. The European identity and its acknowledgement have been analyzed in the framework of the basic dimensions predicted in the context of the constructivist theory of Peter Berger and Thomas Luckman and the construction of national identity of Guibernau. Together with this, their opinions about Turkey have been analyzed in the framework of the conceptual scheme of Talcott Parson'sAs a result of this research, the acceptance of the European identity owned by the Europeans appears to be a political phenomenon. Therefore it turned up a phenomenon that the stages of the construction of the identity that Guibernau and Berger foresaw do not embrace. Nevertheless, the image that the Europeans have about Turkey is pointed out in the Parson's conceptual scheme of the traditional society.