Yeni Türkiye sineması'nda kenar mahalle ve erkeklik
Slum and masculinity in new Turkish cinema
- Tez No: 308366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSU BORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması kapsamında taşranın değişen anlamlarına bağlı olarak Ağır Roman, 9, Başka Semtin Çocukları, Bornova Bornova ve Kara Köpekler Havlarken filmleri kentin taşrasında geçen filmler olarak, dışarıda kalma ve erkeklik bağlamında incelenmiştir. Çalışma kapsamında taşra, sıkıntı hali, kenara itilme, tekinsizlik ve dışarıda kalmayla tanımlanmış, kentin taşrası olarak kenar mahalle temsili ve bu temsile bağlı olarak kenarda kalan erkekler üzerinden değerlendirilmiştir. Taşra, iç içe geçen ve birbirini dışlayarak ve kenara iterek var olmaya çalışan tüm durum ve ilişki biçimlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu dışlama ve kenara itmenin parçaları olarak erkekler arası ilişkiler ve kadınlarla ilişkiler, sıkıntı ve tekinsizliğin ruh hali içerisinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, by adhering to the changing contexts of the province, the films of Ağır Roman, 9, Başka Semtin Çocukları, Bornova Bornova and Kara Köpekler Havlarken are analysed as they issue their subjects in the suburbs of the urban, and they are studied in the contexts of being left out and masculinity. In this study, province is defined with the state of boredom, being marginalised, uncanny and being left out and the representation of suburbs as the rural of the urban is evaluated on the basis of men. Province is used to define all the states and relationships among the people struggling to exist, that are intertwined by externalising and pushing aside each other. As the fragments of this externalising and pushing aside, the relationships among the men and their relationships with women are evaluated in the psychological state of boredom and uncanny.