Medazepam piyasa preparatları üzerinde araştırmalar ve medazepam kapsül formülasyon çalışmaları
- Tez No: 3084
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV,..ÖZET. Çalışmanın birinci bölümünde Türk ilaç piyasasın da bulunan ve 10 mg medazepam içeren üç sert jelatin kap sül preparatı (Â,B,,C) ile bir draje preparatının (D.) üçer değişik serisinde kalite^ kontrol çalışmaları yapılmıştır. Kapsüller ağırlık sapması, içerik düzgünlüğü, dağılma za manı ve çözümce hızı, drajeler içerik düzgünlüğü, dağılma.' zamanı ve çözünme hızı açısından değerlendirilmiş, draje lerin çözünme hızları dışında saptanan değerlerin farsaakope (ÜSP XX/KF XV j. 1980; ÎF. 1974) sınırları içinde olduğu bu- 1 u nasu star. Çalışmanın ikinci bölümünde aedazepaE,, anhidr laktoz, mısır nişastası, Friaojel, Avicel ve toz karısınlar toz özellikle ri açısından incelenmiş ve değişik dolgu maddeleri içerisin de 10 mg medazepam içeren onüç ayrı kapsül formülü hazırlan mıştır. Hazırlanan kapsüller ağırlık sapması, içerik düzgünlü ğü, dağılma zamanı ve çözünme hızı açısından incelenmiş ve hepsinin farmakope (üSP XX/ NF XV, 1980; TF, 1974) sınırları içinde olduğu, F", F F_ formül 1 er inin. ç özünme hızı açısındandiğer formüllerden daha iyi sonuç verdiği bulunmuştur. F..* F_s F_, F, _ formülleri kapsüllere sıkışık olarak z p. 7 j. 1 - doldurulup çözünme hızı açısından incelenmiş ve gevşek oiarsk doldurulan kapsüllerle aralarında' belirgin bir fark 'bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
-41 - SUMMARY., In the first part -of this study commercial hard gelatin capsules (A,B,C) and sugar - coated tablets (D),. containing 10 mg of medazepaia, present on the Turkish Drug Market were tested in terms of pharmaceutical proper. - ties - weight variation, content uniformity, disintegration tiae and dissolution rate. Three lots of each brand were investigated. All the brands of hard gelation capsules met pharmacopeia! requirements (US? XX/NF XV. 1980: TF 1974). 'The sugar - coated tablets had poor dissolution rates. In the second, part of the study medazepam, anhydrous lactose corn starch, Friaogeİ ? Avicel and the powder mixtures were investigated in terms of powder properties and thirteen different hard gelatin capsule 'formulations containing 10 sag taedazepats in different diluent mixtures were prepared sgnd tested for their pharmaceutical properties - weight fariat.ion, content uniformity, disintegration time and dissolution rate. Ail the capsule formulations met pharma- copeial requirements (USP XX/NF XV, 1980; TF 1974).42 - Formulations F“. F, and F because of their low 2 ”o / t m* t^,n, aii^ high A, _ values were found to be better 3U 4 5 than the other formulations, Foraıılations F", F, F and 4. 5 ' 7 F., were filled into capsules at high and low packing density and tested for dissolution rate. No significant difference was observed between both set's of capsules.