Eupaverin hidroklorür'ün farmasötik formülasyonlarda stabilitesi
- Tez No: 3085
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GEÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETİ Bu çalışmada'? Eupaverin Hidrokiorür içeren so lüsyon ve supozituvar formül ler inin stabilite şartları ?araştırılnıştır. Çalışmalarda formüiasyon üzerine ısı, ışık ve pH faktörlerinin etkisi incelenmiştir. Eupaverin Kidroklorür ? ün eliksir içinde hazırla nan solüsyonları, su, alkol ve çeşitli tampon solüsyon lar içinde, farklı pB'larda hazırlanan numunelere göre daha stabl bulunmuştur. Foraüiasyon esnasında yüksek ı- sı uygulanmasının ve saklama esnasında da güneş ışığı ve ısının f o mü il er in hepsi için bozunmayı hızlandırıcı faktörler olduğu gözlenmiştir. Kontrol edilen supozituvar numuneleri için de ha zırlama esnasında ısı bozunmayı hızlandırmaktadır. Sonuç olarak ; maddenin dayanıklı olduğu solüsyon ve supozituvar formülleri ile hazırlama ve saklama şartli rı belirle nmi § t i r.
Özet (Çeviri)
SÜMilARY In this study, stability conditions of solution and suppository formulas containing Eupaverin Hydrochlo ride are investigated. In experiments the effect of temperature, light and pi factors on formulation are examined, Solutions of Eupaverin Hydrochloride prepared in elixirs are found to be acre stabl than the samples in water, alcohol and various buffer solutions -> T o r> reparea in different prl conditions. Application of high temperature during formulation and sunlight and temperature during storage are observed to be factors accelerating degrada tion in all formulas» In suppository samples controlled, heat during preparation accelerates degradation. As a result, the preparation and storage ' cond it ions were determined from the stable solution and suppository formulations of the substance.