Küçük konut mekanları kapsamında kısıtlı iç mekan tasarım ilkelerinin incelenmesi
Limited amount of interior design principles within small space buildings has been researched
- Tez No: 308405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin içeriğinde; küçük mekanlardaki kompaktlık, konforluluk ve göze hitap edebilmenin ve bunların bir arada nasıl kullanılabileceğinin detaylı bir biçimde incelenmesi ele alınmıştır. Küçük mekanlarda yaşam sanılanın tam aksine bir avataj haline dönüşebilmektedir. Bu da mekan tasarımcısının yaratıcılığına ve mekana nasıl akılcı çözümler getirebildiğine bağlıdır. Fonksiyonellik ve esneklik kısıtlı mekanların en etkili kullanımına imkan sağlayabilmektedir. Bu mekanlar tasarlanırken; ne amaç doğrultusunda yapıldığı, kullanım şekli, kaç kişi tarafından kullanılacağı ve küçük mekanların insan psikolojisi üzerindeki etkisi en önemli unsurlardır. Tasarımcının paletindeki genel tasarım ilkeleri ve mekan tasarım verileri küçük mekanlar açısından ele alınmıştır. Bunun yanında, kısıtlı hacimlere getririlen akılcı detay çözümleri görsel örneklemelerle beraber detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; it has been thoroughly researched in every detail of how small spaces can be compacted, combining comfort and beauty. Despite common belief living in a small space can be turned into an advantage. This is in the hands of the interior designers? creativity of how he will use the space in many different ways. In places which have a limited amount of space to use; the key is multi-functional and flexibility. When these spaces are being designed it is vital that many things be considered such as; what it will be used for, how it will be used, how many people will use it and the psychological effect of small spaces on people. The designers? base designing methods and general space designing has been analyzed on the base of small space designing. In addition to all this, visual examples of how a limited space can be used is explained in detail.