Ortaöğretim İngilizce ders kitabı Breeze 9 hakkında öğrenci, öğretmen ve müfettiş görüşleri
Students', teachers' and ispectors' views about secondary school English coursebook Breeze 9
  1. Tez No: 308429
  2. Yazar: ŞEHNAZ NİGAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Ankara İlindeki Ortaöğretim genel lise 9. sınıfta okutulan Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce ders kitabı Breeze 9 ve takımının niteliğine ilişkin öğrenci, öğretmen ve müfettiş görüşlerini belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır.Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara İli merkez ilçelerindeki genel liselerde görev yapan İngilizce öğretmenleri, Ankara İli merkez ilçelerindeki genel liselerde öğrenim gören 9. sınıf öğrencileri ve Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında görevli İngilizce branş müfettişleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 120 İngilizce öğretmeni, 1160 genel lise 9. sınıf öğrencisi ve 4 İngilizce branş müfettişinden oluşturmaktadır. Araştırmada ortaöğretim Breeze 9 İngilizce ders kitabı ve takımına ilişkin öğrenci, öğretmen ve müfettiş görüşlerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Öğretmen Anketi?, ?Öğrenci Anketi? ve müfettişlerle yapılan görüşmelere yönelik hazırlanmış yarı yapılandırılmış ?Görüşme Formu? kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anketlerin ve görüşme formunun kapsam geçerliği için uzman kanılarından yararlanılmıştır. Öğrenci ve öğretmen anketinin güvenirlik çalışmasına yönelik 140 İngilizce öğretmeni ve 250 öğrenci ile ön deneme çalışması yapılmış olup öğrenci ve öğretmen anketlerinin Cronbach Alpha güvenirlik katsayıları, 0,93 ve 0,95 olarak bulunmuştur. Ayrıca anketler yapı geçerliği kapsamında faktör analiziyle incelenmiş olup, faktör yükleri düşük olan maddeler anketten çıkarılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler yüzde, frekans ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir:Breeze 9 İngilizce ders kitabı ve çalışma kitabı biçimsel özellikler bakımından önemle ele alınmamış olup, kitaplar tasarım ve düzen açısından yeterli olmayıp kitap içerisinde sözlük ve kaynakça gibi ek bölümler bulunmamaktadır. Kitaplarda kullanılan görseller öğrenciler tarafından yeterli bulunmakla birlikte öğretmenler ve müfettişler kitaplarda yer alan görsellerin özelliklerini ve kullanıldıkları yerleri uygun bulmamaktadırlar.Kitaplar gerçek yaşamda işe yarar nitelikte olmayıp öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Öğretmenler ve müfettişler kitap içerisinde hedef dilin kültürel özelliklerine ilişkin gerekli açıklamalara yer verilmediğini düşünmektedirler. Ders kitabında ve çalışma kitabında kullanılan alıştırmalar ve etkinlikler kalıcı öğrenmeyi sağlama açısından yetersiz olup, tek düze ve mekanik olmasından ötürü öğrencilerin yaratıcı cevaplar vermelerini sağlayamamaktadır. Ders kitabı ve çalışma kitabı ayrıca dört dil becerisini dengeli olarak gelişmesine ve öğrencilerin iletişim kurmalarına katkı sağlayamamaktadır.Breeze 9 İngilizce ders kitabının takımında yer alan öğretmen kitabının, düzeni ve tasarımı kullanımı kolaylaştıracak nitelikte değildir. Kitap içerisinde öğretmene rehberlik edebilecek yeterli yöntem bilgisi bulunmamakta olup hedef dilin özelliklerine ilişkin açıklamalara yer verilmemiştir. Sınama durumlarına ilişkin öğretmen kitabında her bölüm için süreç değerlendirme testlerine yer verilmemiş olup kitap içerisinde dersteki uygulamaların değerlendirilmesine ilişkin faydalı öneriler bulunmamaktadır.Öğretmenlerin Breeze 9 İngilizce ders kitabı ve takımına ilişkin görüşleri çalıştıkları okulların bulundukları ilçelere göre farklılaşmamaktadır.Anahtar SözcüklerYabancı Dil Ders Kitabı, Yabancı Dil Ders Kitabı Değerlendirme, Yabancı Dil Eğitimi
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the views of 9th grade students at general high schools, EFL teachers and EFL inspectors pertaining to qualities of Breeze 9 English coursebook, workbook and teacher?s book.The population and sampling of the study is constituted by the students who are studying in the 9th grade at the general high schools, the teachers work at these high schools and the school inspectors of EFL work at MoNE, Board of Inspection.Data were collected by two questionnaires one for students and one for teachers administered in general high schools selected randomly from Çankaya, Keçiören, Sincan, Yenimahalle districts of Ankara. Besides interviews were conducted with 4 school inspectors of EFL work at MoNE, Board of Inspection.The data obtained were analyzed through SPSS, a Statistical Programme for Social Sciences. The result reveals that students, teachers and EFL inspectors felt negative about the most characteristics of the coursebook, workbook and teacher?s book. It was founded that the layout and the design of the books is not organized effectively. The coursebook do not respond the needs of the students. The activities in coursebooks and workbook do not encourage sufficient communicative practice and they are insufficient in promoting creative, independent responses. Furthermore the workbook does not include appropriate supplementary activities. Considering the balance of the four language skills, the coursebook and workbook are found insufficient in promoting this balance. Furthermore the findings reveals that the language and the content used in the coursebook is not authentic -like real life English. The coursebook also does not include enough information about the culture of the target language.As for the teacher?s book, the views of the teachers and inspectors are parallel in many respects. Both the teachers and inspectors found the teacher?s book insufficent in providing enough detailed information on language, the culture of target language and teaching methods. Furthermore from the findings it is clear that the teacher?s book does not suggest ways of evaluating lessons and it lacks in giving additional excercises and activities for each lessons. Therefore the teacher?s book does not help teachers to become more confident about developing their teaching skills.Key WordsForeign Language Coursebook, Foreign Language Coursebook Evaluation, Foreign Language Teaching.