İnternet ortamında alışveriş sitelerinin kurumsal kimlik tasarımlarının incelenmesi; bir kurumsal kimlik tasarımı
Investing corporate identity design of shopping websites over internet: A corporate identity design
  1. Tez No: 308432
  2. Yazar: FATİH KURTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
İnternet ortamının her geçen gün büyümesi ve zenginleşmesi ile hayatımıza kattığı yeni alışkanlıklardan alışveriş de payını almaktadır. Elimize alıp dokunmadan sadece sayısal görüntülük üzerinden görerek alışveriş yapmak fikri 1990'larda ortaya atılmıştır. Günümüzdeki anlamı ile alışveriş sitesine ilk örnek 1994'te kurulan amazon.com ile olmuştur. İnternetten alışveriş olgusu yeni olmasına karşın birçok teknoloji ve binlerce yıllık bilginin üstüne gelmiş ve onlardan yararlanmıştır.Alışveriş sitelerinin karmaşık yapısı tüketici için önemli bir sorundur. Bu siteler tasarlanırken genellikle gereken özenin gösterilmediği, üzerinde yeterince düşünülmediği ve doğru kararların verilmediği gözlemlenmiştir. Siteyi karmaşık yapısından kurtarmak, alıcının istediği ürünü kolayca bulmasını sağlamak ve siteyi görsel olarak çekici hale getirmek için görsel tasarım dilini etkili kullanmak gerekmektedir. ?İnternet Ortamında Alışveriş Sitelerinin Kurumsal Kimlik Tasarımlarının İncelenmesi; Bir Kurumsal KimlikTasarımı? başlıklı bu çalışmanın ilk bölümünde alışverişin tarihçesi tarihöncesinden başlayarak günümüze kadar ele alınmakta, internet ortamı ve internetten alışveriş üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde kurumsal kimlik ve tarihçesi, kurumsal kimliğin belirleyicileri, marka, amblem, logo ve arayüz tasarımları ve grafik tasarım ögelerinden tipografi, renk, görüntü ve internet siteleri için önemli bir yer teşkil eden yönlendirme (dolaşım) tasarımı irdelenmektedir. Üçüncü bölümde hem uluslararası tanınırlığa sahip hem de yerel seçilmiş alışveriş internet siteleri kurumsal kimlik ve arayüz tasarımı açısından incelenmekte, grafik tasarım açısından olumlu ve olumsuz özellikleri belirlenmeye çalışılmaktadır.Dördüncü ve son bölümde ise ?Kaatmarket.com? adlı alışveriş internet sitesi için logo ve arayüz tasarım önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In todays world, expanding and enrichment of internet has changed our rituals that of shopping that get a share of the cake. Shelf shopping versus shopping over computer screen (internet) start to emerge at 90?s. As we name it internet shopping this development of shopping from computer screen start to show its face with the first example of Amozon.com which established at 1994. However internet shopping had been new for all of us it come open over numerous technologies and thousands of years knowledge. Complicated and complex sturucture of shopping web sites is a diffuculty for consumer.It has been observed that while desining such web sites part of design wasn?t taken seriously, considered as a part and right decision wasn?t given. For relieving such shopping websites from their complicated nature and to enable consumer to easily finding their way while catching their eye we meet face to face with design language.Named as ?Investing Corporate Identity Design Of Shopping Websites Over Internet; A Corporate Identity Design? this thesis in its first part start with approaching history of shopping from prehistoric times to nowadays. Emphasizes inernet and shopping over internet. In second section, corporate identity, history of corporate identity, corporate identity elements, brand, emblem, logo and interface design, typography, color, image, navigation and service design are introduced. In third section, both international and local shopping websites are selected to be examined from the viewpoint of corporate identity and interface design to determine positive and negative effects in terms of graphic design. In forth and last section, logo designs and interface designs are presented for ?Kaatmarket.com? website.