Lise öğrencilerinde kariyer kararı verme güçlükleri
High school students' career decision-making difficulties
- Tez No: 308433
- Danışmanlar: PROF. DR. FİDAN KORKUT OWEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma lise 1. sınıf öğrencilerin kariyer karar verme güçlük düzeyleri ile kariyer karar verme yetkinliği, öznel iyi oluş ve sosyo-ekonomik düzeyleri arasındaki ilişkiyi bir model yardımıyla test etmek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmadaki diğer bir amaç ise öğrencilerinin kariyer karar verme güçlük düzeylerinin lise türü ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir.Araştırmanın evrenini Eskişehir'deki resmi ortaöğretim okullarında öğrenim gören lise 1.sınıf öğrencileri oluştururken; örneklemini 680 lise 1.sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmada Gati ve Saka (2001) tarafından geliştirilen ve Bacanlı (2008) tarafından uyarlanan ?Kariyer karar Verme Güçlükleri Ölçeği?, Bozgeyikli (2004) tarafından geliştirilen ?Meslek Kararı Verme Yetkinlik Ölçeği?, Eryılmaz (2009) tarafından geliştirilen ?Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ?, Bacanlı (1997) tarafından geliştirilen ?Sosyo-Ekonomik Düzey Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan diğer değişkenler araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? ile elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 18 ve Lisrel 8.7 kullanılmıştır. Kariyer karar verme güçlük düzeyinin öznel iyi oluş, sosyo-ekonomik düzey ve kariyer kararı vermede yetkinlik beklentisi tarafından açıklanmasına ilişkin bulgular yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Kariyer karar verme güçlük düzeylerinin cinsiyet ve lise türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için t-testi kullanılmıştır.Yapısal eşitlik modeline ilişkin uyum indeks değerlerinin iyi uyum sınırları içerisinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the possible relationship between 1st year high school students' career decision-making difficulties and their career decision-making self-efficacy, subjective well-being and socio-economic level using a model. Another purpose of the study was to find out if there is a difference on the students' career decision-making level of difficulties according to school type and gender. The sample for this study consisted of 680 1st year high schools students drawn from the target population 1st year high school students studying in secondary schools in Eskişehir, Turkiye. The data for this study were collected using the following instruments: ?Career Decision-Making Difficulties Questionnaire? developed by Gati and Saka (2001) and adapted by Bacanli (2008), ?Career Decision- making Self-efficacy Scale? developed by Bozgeyikli (2004), ?Adolescent Subjective Well Being Scale? developed by Eryilmaz (2009) and, ?Socio-economic Status Scale? developed by Bacanli (1997). Demographic information from participants were obtained usia a ?Personal Information Form? developed by the researcher. Data gathered during the study were analyzed using SPSS 18 and Lisrel 8.7 programs. Outcomes that explain career decision-making level of difficulty using subjective well-being, socio-economic level and career decision expectation of competence were tested via a structural equation model. The t-test was used to investigate the existence of any difference in career decision-making level of difficulty according to gender and school type. The fit index values of the structural equation model are within the limits of a good fit.