Göstergebilim kiplikleri açısından anlatı kişilerinin incelenmesi
An analysis of the narrative characters according to modality of semiotics
- Tez No: 308456
- Danışmanlar: PROF. DR. V. DOĞAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Göstergebilim, anlamlı yapıları çözmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. Anlatılar da anlamlı yapılardan biridir. Anlatılardaki göstergeleri inceleyen yazınsal göstergebilimin incelediği unsurlardan biri kişi kavramıdır. Kişi, göstergebilimin çözümleme düzeylerinden anlatısal yapıların içinde yer alır.Kiplik, pek çok alanın ortak kullandığı bir terimdir. En genel tanımıyla, konuşucunun söyledikleriyle ilgili tutumudur. Göstergebilimde kiplik ise bir sözcenin yüklemini biçimlendiren durum olarak tanımlanır ve göstergebilimde dört temel kiplik vardır: isteme, zorunda olma, bilme ve muktedir olma.Anlatı kişileri ile ilgili yapılan pek çok çözümleme vardır. Ancak bu çözümlemeler genellikle başkişi üzerine yapılır. Kipliklere göre, yazınsal göstergebilimin çözümleme yöntemine uygun olarak anlatı kişileri incelendiğinde yalnızca başkişi değil, anlatıdaki tüm kişiler ayrıntılı bir biçimde ortaya konur. Dört temel kipliğe göre biçimlenen kişiler, anlatıda durum ve dönüşümlerini bu kipliklere göre oluştururlar. Bu nedenle kiplik, anlatıda kişi incelemeleri için belirleyici bir kavramdır.
Özet (Çeviri)
Semiotics is a discipline aspiring to analyze the meaningful structures. Narratives are also one of those meaningful structures. One of those elements which the literary semiotics, studying the signs in the narratives, analyze is the concept of the character. The character is included in the narrative structures that belong to the analysis levels of semiotics.Modality is a term which is commonly used by many disciplines. In the most general definition, it is the attitude of the speaker about what s/he says. Modality in semiotics is defined as the state forming the predicate of a statement and there are four basic modalities in semiotics: wanting, having to be, knowing how to do and being able.There are many analysis done about the narrative characters. However, these analysis are generally done on the pratogonist. According to modality, when the narrative characters are analyzed in accordance with the analysis method of the literary semiotics, not only the pratogonist but also all the other characters in the narrative are set forth in detail. Character ,who are formed according to the four basic modalities, compose their states and transformations according to these modalities. Therefore, modality is a significative term for the character analysis in a narrative.