Gaziantep seyirlik oyunları üzerine bir inceleme
A study on theatrical performances in Gaziantep
- Tez No: 308455
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Gaziantep yöresi seyirlik oyunları üzerine hazırladığımız bu çalışma, yazılı kaynakların taranması, gözlem ve görüşme metotları kullanılarak bölgede gerçekleştirdiğimiz farklı zamanlarda yapılan saha çalışmalarıyla elde edilen verilerin derlenmesiyle hazırlanmıştır. Seyirlik oyunlar konu, yapı, icra ortamı (mekân), işlev ve icracı (oyuncu) özellikleri göz önüne alınarak incelenmiştir.Gaziantep yöresi seyirlik oyunlarının tasnifi ve örnek seçilen oyunların yapısal incelemeleri, Gürbüz Aktaş'a ait Tiyatral Halk Danslarının Kurgusal Analizinde kullanılan metodun, derlediğimiz seyirlik oyunlara uygulanması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Oyunların yapısal ve işlevsel değerlendirmeleri, Türk Halk Bilgisi Ürünlerini İnceleme Kuram ve Yöntemlerinden Yapısal, İşlevsel ve Performans Teori Yöntemleriyle yapılmıştır. Ayrıca Mizah Kuramlarından olan Rahatlama Kuramı çalışmamızın ana metotlarından birisi olarak tarafımızca kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having been focused on theatrical performances Gaziantep district, this study is prepared by collecting the data acquired by field researches which were made during different in the related district. Methods of literature review, observation and interviews are utilized during the researches. Theatrical performances are analyzed by considering following properties of issue, structure, place of performance, function and performer.Classification of Gaziantep district theatrical performances and the structural analysis of case are studied via application of Gürbüz Aktaş?s method issuing in Fictional Analysis of Theatrical Folk Dances to our collection of theatrical performances. Structural and functional evaluation of the performances is done by structural, functional and performance methods of Methods and Theory in Analyzing the Products of Turkish Folklore. Additionally Relief Theory of Humor Theories is also utilized by us the main methods of our study.