PKK'nın 1978-2010 tarihleri arasında örgütsel yapısının değişimi ve kurumsal girişimci olarak hedeflerinin sosyolojik analizi
Changing of organizational structure of PKK between 1978-2010 and sociologic analysis its aims as corporate enterpreneur
- Tez No: 308508
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 536
Özet
PKK'nın temelde bir örgüt olduğu gerçeğinden hareketle örgütsel kuramlardan Yeni Kurumsal Kuramın (YKK) PKK üzerinden pratikte test edilmesi anlamına da gelen bu araştırmada, PKK'nın kurumsal girişimci olarak ortaya koyduğu değer yönelimli gayri meşru radikal sosyal hareketin yapı ve süreçleri kurumsallaşma bağlamında incelenmiştir. Örgütsel değerlerin hem kendi bireylerine ve hem de örgütün içinde yerleşik olduğu makro kurumsal çevreye yayılmasını ifade eden kurumsallaşma, uzun zaman dilimini kapsayan bir süreçtir. Bu kapsamda yapılan bu araştırmada PKK'nın benimsediği uzun süreli halk savaşı stratejisi, hedeflerin adım adım ele geçirilmesi, üçlü örtüsel yapısı gibi pek çok hususun YKK'ın temel tezleri ile örtüştüğü görülmüştür. Öyle ki YKK'ın kurumsallaşma bağlamında ifade ettiği hususların bazılarının neredeyse birebir olacak şekilde PKK'nın söylem ve kararlarında yer aldığı tespit edilmiştir.Çalışmanın bilimsel içeriğinin derinleştirilmesi amacıyla Yeni Kurumsal Kuram üzerinden yapılan incelemeyi müteakip PKK'nın söylem ve kararlarında ifade edilen hususlar Eleştirel Söylem Analizi (ESA) tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. ESA ile ulaşılan sonuçların PKK bağlamında YKK'ın tezleri ile paralel olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the fact that PKK is basically an organization, in the study which comes to mean testing the New Institutional Theory (NIT) that is one of the organization theories, it is research structure and process of value oriented illegal radical social movement of PKK caused as a corporate entrepreneur. Institutionalization that has mean organization values diffuse both its members and Macro Institutional environment that organization is settled in is a long period. In this context in the study a great many things that PKK buy into like long community war strategy, reach to aim step by step, triple organization structure is fit for the basic thesis of NIT. Such a pitch it was realized that some of subjects of NIT?s thesis institutionalization take part PKK?s discourses and decisions one to one.For the purpose of enriching content of the study, after researching on the basis of NIT, PKK?s discourses and written decisions were analyzed using Critical Discourse Analysis (CDA). It was understood that the results of CDA working were parallel with NIT?s thesis in the context of PKK.