Kozmik ev enstalasyonları
Cosmic home installations
  1. Tez No: 308511
  2. Yazar: LEYLA ELİF AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, evin, primitif dönemden modern kente ve sonrasına kadar olan gelişimi incelenerek, mimari içeriğinden çok, yuvanın primitif dönemlere ait olan ?evcil? kavramıyla ilintili olan ve kentleşme sürecinde eriyen anlamı, gezegen fikriyle ilişki kurulması sanatsal kurgunun ana odağı olmuştur. Sanatçının nasıl sanat yapacağından ziyade nasıl bir yerde sanat yapacağı sorusuna dikkat çeken çalışmanın birinci bölümünde, primitif evin, korku, sığınma, ?içeri? ve ?dışarı? kavramlarıyla olan bağı irdelenmiş, insanın mekân yaratma arayışları, ev ve uzayla ilişkilendirilmiştir.İkinci bölümde ise, kentsel bir yıkımı temsil eden modern kentleşmede, insanın kentle ve çalışmada ?yuva? olarak görülen gezegenle olan bağı toplumsal ekoloji, kapitalizm, ve ekolojik bunalımı vurgulanarak sosyolojik boyutta irdelenmiştir.Uygulamaların değerlendirilmesi olan ?kozmik ev? konusunu hedefleyen son bölümde; kentsel yıkımın, ?evcilleşmeye olan dönüşümü, doğaya dönük ve gezegenin kendisine ait olan malzemelerle ve refleksif enstalâsyonlarla birlikte sanatçının yaşadığı gezegenle ilgili söz söyleme ihtiyacını ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of house, from the primitive stages to the modern city and beyond is examined. Rather than the architectural index, the study?s primary focus of the artistic fiction is on the meaning of home which in the primitive stage was related to the term ?domestic? and then dissolved in the progress of urbanization, and also the relationship with the conception of planet. The study calls attention to the question of in what sort of environment the artist will perform his/her art, rather than how. In the first part, the bond between primitive house and terms of fear, shelter, ?inside? and ?outside? is probed and human being?s pursuit of creating a residence is associated with house and space.In the second part, human?s bond to the city and the planet - which is seen as ?home? in this study ? in the modern urbanization which represents an urban destruction, is examined in sociological extent by emphasizing social ecology, capitalism and ecologic depression.In the last part which is an evaluation of implementations and aims the subject of ?cosmic house?; the evolution of urban destruction to ?domestication? is presented with natural materials belonging to the planet itself and reflexive installation, and the artist?s need of utterance about the planet he/she lives in.