Fermi-LAT and Chandra studies of shell-like supernova remnants
Kabuksu yapılı süpernova kalıntılarının Fermi-LAT ve Chandra çalışmaları
  1. Tez No: 312096
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Supernova kalıntıları (SNK'lar), enerjileri 10^15 eV seviyesi ve altındaki galaktik kozmik ışınların,(KI) öncelikli kaynağı olarak duüsünülmektedir. Kozmik ışınlar,SNK'larn iç enerjilerinin bir bölümünü bu yüklü parçacıklara aktarması ile ivme kazanrlar.Supernova kalıntlarnda ki bu yüklü parcacıklar TeV mertebesinde yüksek enerjili fotonlar üretirler. Bu calışmadaki esas amaç genç, kabuksu SNK'ları, yüksekenerji kaynakları (YE) olarak incelemek ve X ve gama ışımalarının SNK'nın hangi bölgelerinden geldigini anlamaktr. SNK'lar Fermi Gama Ray Space Teleskopu (Fermi)ile GeV enerjilerinde gözlemlenebilmektedir. SNK'larda gama ışın üretimi için genel olarak kabul edilmiş iki model bulunmaktadır: (i) Ters Compton ve relativistik bremsstrahlung süreçleri ile gama ışımasının meydana geldiği Leptonik Model, ve (ii) Proton proton etkileşimi ile oluşan notr pionlarn bozulması ile gama ışın uretiminin yapıldığı Hadronik Model. Gama ışın dalga boylarında noktasal kaynaklar olan CassiopeiaA (Cas A) ve Tycho'nun galaktik gama ışın kaynakları olduklarını gözlemsel olarak göstermek için Fermi analizleri gerceklestirildi. Ayrıca, galaksimizdeki SNK'larn yaklaşık yarısı X-sışın bandında da gözlemlenmiştir. SNK'larda X-ışın üretiminin temel süreci, süpernova patlamasıyla dısarı atılan madde ile dısarıda süpürülen yıldızlar arası ortamın etkileşimidir. Bu süreçte Bremsstrahlung ve çizgi ışımaları SNK'larda ki temel termal X-ışın üretim mekanizmalarıdır. Yüklü parçacıkların güclü manyetik alan içerisindeki hareketi ile oluşan synchrotron ışıması ise SNK'larda ki X-ışın uretimindetermal olmayan ışımadan sorumludur. Bu tezde, Fermi analizlerinin yanı sıra, SNK'ların kabuksu yapılarını anlamak ve SNK'ların hangi bölümlerinin termal olmayan ışımanıntemel kaynağı olduıunu araştırmak için Chandra-ACIS ile Cas A ve Tycho'nun görüntü ve tayf analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supernova Remnants (SNRs) have long been considered to be the primary source of galactic cosmic rays (CRs) having energies below the so called knee, 10^15 eV. CRs are accelerated by SNRs which transfer some of their internal energies into chargedparticles. Those charged particles in SNRs produce high energy photons up to TeVenergies. Main motivation of this study is to investigate young, shell-like SNRs as high energy (HE) sources and to better understand the origins of main HE emissions. SNRs are observable in GeV energies by means of Fermi Gamma Ray Space Telescope(Fermi). Generally, there are two accepted models for the gamma-ray productionin SNRs: (i) The leptonic model, where emission arises from inverse Compton and relativistic bremsstrahlung, (ii) the hadronic model, where gamma rays are produced from decay of neutral pions originating from proton-proton interactions. Fermi analysis of SNRs, Cassiopeia A (Cas A) and Tycho as point-like sources in gamma-ray, has shown that these young SNRs are GeV sources in the Milky Way. Also, about half of the SNRs in the galaxy are observed in the X-ray band [16]. The X-ray emissionof SNRs results from the interactions of ejecta of the SNR and swept-up interstellarmedium (ISM). Bremsstrahlung and line emissions are the thermal and main X-ray emission mechanisms in SNRs. Synchrotron emission is the non-thermal contribution of X-ray emission and it is produced by charged particles in strong magnetic eld. Chandra-ACIS image and spectral analysis of Cas A and Tycho was performed both to understand shell-like structures of SNRs and, to examine which part of SNRs are responsible for main non-thermal emission. Also Chandra analysis showed that thin filaments at the shell of the remnants associated with reverse shocks are the most important candidate regions, where non-thermal emission is dominant.