A comparison study of induced eas of ultra high energy cosmic rays for different primary particles
Yüksek enerjili kozmik ışınların kapsamlı duş yağmurları ile uyarılan farklı birincil parçacıkların karşılaştırılması çalışması
  1. Tez No: 434603
  2. Yazar: NAMIK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kozmik ışınların %87`i proton, %12`si helyum ve kalan %1`ise karbon, oksijen, silikon ve demir gibi daha ağır çekirdeklerden oluşmaktadır. Birincil kozmik parçacıklar atmosferde bulunan moleküller ile etkileşime girerler ve kapsamlı duş yağmurları üretirler. CORSIKA, atmosferde oluşan kapsamlı duş yağmurlarının özelliklerini ve değerlendirilmesi incelemek için oluşturulan detaylı bir Monte Carlo programıdır. Bu çalışmada, 5x1016 eV enerji seviyesindeki farklı birincil parçacıklar için unthin CORSIKA datası analiz edildi. Gözlem düzeyinde duş yağmurları ile üretilen parçacıkların momentum ilişkisi ve çekirdekten uzaklığı incelenmiştir. Ayrıca, kapsamlı duş yağmurlarınn simülasyonunda her bir parçacık için farklı değerlerde enerji kesimlerinin etkiside tartışıldı. Simülasyon, yüksek enerjili hadronik model QGSJET ve nükleer etkilerinin birçok detayı konusunda çok iyi seviyede olan düşük enerjili hadronik model GHEISHA ile yapılmıştır. Çalışmanın motivasyonu, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)`den alınan prototip ile elde edilen verilerin (elektron, gama ve müon) gözlemlenmesine katkı sağlamaktır. Bu prototip TAUWER projesi için geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays consist of 87% of hydrogen (protons), 12% of helium and about 1% of heavier nuclei such as carbon, oxygen, silicon, iron etc. Primary cosmic particles interact with the molecules of the atmosphere and produce an Extensive Air Shower (EAS). CORSIKA (COsmic Ray SImulations for KAscade) is a detailed Monte Carlo program to study the evaluation and properties of EAS in the atmosphere. In this study, We analyzed unthinning data set of CORSIKA for different primary particles (proton, carbon and iron) at energy of 5x1016 eV. Size of the shower core and momentum dependence of the particles produced by the shower in observation level are studied. The affect of different energy cuts for each particles of simulated EAS is also discussed. Simulation is done with high energy hadronic model QGSJET (Quark Gluon String model with JETs) and low energy hadronic model GHEISHA which is a very refined model with many details of nuclear effects. Motivation of the study is to understand the percentage of the contributions of observables (e, gamma and muon) in the data taken with the prototype at Karlsruhe Institute of Technology (KIT). This prototype is developed for TAUWER (The TAU-neutrino multitoWER Detector Experiment) project.