Batı Anadolu Bölgesi'ndeki Kalkolitik Çağ bezemeli seramik geleneği
Decorated pottery tradition of the Chalcolithic Period in Western Anatolia
  1. Tez No: 308587
  2. Yazar: ÜMİT ÇAYIR BÖYÜKULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Batı Anadolu Bölgesi Kalkolitik Çağ seramik gelişimi ve değişiminin takip edilmesinde bezemeli seramik gruplarının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bezemeli seramik grupları farklı kültür bölgeleri arasında bağlantıları göstermesinin yanı sıra yerleşmelere ait stratigrafinin doğru zaman aralıklarına yerleştirilmesinde de etken unsurlardandır. Batı Anadolu Bölgesinde Kalkolitik Çağ özellikle kronolojik gelişimi açısından tartışmalı dönemler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra söz konusu bölgede kazı ve araştırmaların sınırlı olması da bölge kronolojisinin net bir çerçeve içerisine yerleştirmesini zorlaştırmıştır. Ancak son yıllarda Batı Anadolu bölgesinde kazıların artması ile birlikte Kalkolitik Çağ'a ışık tutan verilere ulaşmak mümkün olabilmiştir. Kalkolitik Çağ genelinden bezeme teknikleri özeline baktığımızda üç bezeme biçimi ön plana çıkmaktadır. Bunlar perdah, beyaz boya ve oluk bezemedir. Her üç bezeme tekniği ve kaplar üzerinde uygulanan motifler farklı kültür bölgelerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu, bölgeler arasında karşılaştırma ve kronolojik gelişimi izleme imkanı vermektedir.Son dönemlerde gerçekleştirilen kazılardan elde edilen malzemelerin C 14 ölçümlerinin yapılması ve söz konusu malzemelerin yayınlarının ayrıntılı bir şekilde yapılması Kalkolitik Çağ'da Batı Anadolu Bölgesinin görünümünü daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The decorated pottery wares have an important role in understanding the development and changes observed in the Chalcolithic Pottery of Western Anatolia. Decorated pottery examples are indications of interactions between different cultural zones. In addition they help to build a proper site stratigraphy.The Chalcolithic Age in Western Anatolia is a very problematic period in terms of chronological issues. Moreover, the limited numbers of excavations and researches in the region makes it more complicated to establish a proper regional chronology. However, the increasing number of excavations provide with more and detailed data on the Chalcolithic Age of Western Anatolia. Considering the whole Chalcolithic Age three decorative styles appear as most common techniques. These are pattern-burnish, white-paint and grooved decorations. All three techniques and motives applied on vessels are not limited for a particular region and appear in different cultural zones. This provides an opportunity for comparison and following the chronological development.The C-14 analysis of the materials from recent excavations and the detailed publications of these materials will help us to get a better understanding of Western Anatolia during the Chalcolithic Age.