Okul yöneticilerinin kurumlarının kimliğine ve örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin algıları
The perceptions of school managers about their institutions? identity and organizational learning capacity
  1. Tez No: 308588
  2. Yazar: HAKKI CÜNEYT ULUTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okulu yöneticilerinin kurumsal kimliğe yönelik algıları ile okulların örgütsel öğrenme kapasitesine yönelik algıları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni, 2008-2010 yılları arasında sektörün kurumsal yönetişim etkinliği ve verimliliği için MEB'in yürütme sisteminin iyileştirilmesi ve mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla MEBGEP Projesi kapsamında Mardin, Trabzon, İzmir, Hatay illerinden eğitimlere katılan 140 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada tüm ilköğretim okulu yöneticilerine ulaşılmaya çalışılmış 125 okul yöneticisinden veri toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre kurum kimliği ile örgütsel öğrenme kapasitesi ve bunların alt boyutlarına ilişkin algılarda, ele alınan değişkenlerden (cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim) bazıları açısından farklılıklar saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre ilköğretim okulu yöneticilerinin kurum kimliğine ve örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin görüşleri ?yüksek? düzeydedir. Ayrıca ilköğretim yöneticilerinin örgütsel öğrenme kapasitesi algıları ile kurumsal kimlik algıları arasında 0,750 düzeyinde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a relationship between the perceptions of primary education school administrators related to the organizational identity and organizational learning capacity or not.The population of the research covers the school administrators (N=140) who participate in the training from Mardin, Trabzon, İzmir, Hatay in the framework of MEBGEP Project aimed at strengthening and improving the executive system of the Ministry of National Education for the sectoral effectiveness of institutional administration and productivity during the years 2008-2010.In the research, it is aimed at reaching all of the primary school administrators, but the data was gathered from 125 school administrators.According to the findings of the research, it was found some differences by variables (gender, age, working duration and education) related to the perceptions of institutional identity, organizational learning capacity and their sub-dimensions. According to the results of this research, the opinions of the primary education school administrators related to the institutional identity and organizational learning capacity are at the high level. In addition to this, there is a correlation (r=0.75) between the perceptions of the organizational learning capacity and institutional identity.