Eğitim ve bakanlık müfettişlerinin teftiş uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of techers' perceptions and expectations about the supervisory practices carried out by the education and high school supervisors
  1. Tez No: 308596
  2. Yazar: MEHMET ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerin, eğitim ve bakanlık müfettişlerinin teftiş uygulamalarına yönelik algı ve beklentilerini belirlemeye yönelik betimsel bir çalışma olup, araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma örneklem üzerinden yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen bir ölçme aracı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen alan yazın taraması sonrası ve alan uzmanlarının görüş ve önerileri doğrultusunda boyutlar Durum Saptama, Değerlendirme ve Geliştirme olarak adlandırılmıştır.Araştırma neticesinde, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, denetimin durum saptama, değerlendirme ve geliştirme boyutlarında yer alan maddelere göre algı düzeylerinin düşük, buna karşın beklenti düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler, okullarda gerçekleştirilen denetim uygulamalarının çağdaş standartları yansıtmadığını ve öğretmenler tarafından etkili, geliştirici, problem çözücü, stres ve gerilimi azaltıcı ve güven verici olarak algılanmadığını göstermiştir. Veriler, denetim sürecinin nihai amacı olan geliştirme boyutunun denetçiler tarafından göz ardı edildiğini, denetim uygulamaları esnasında öğretmenlerin denetçiler ile sağlıklı iletişim kuramadıklarını, denetçilerin denetim sürecinde iletişim ve işbirliğine dayalı faaliyetleri yeteri kadar gerçekleştirmediklerini, mevcut denetim uygulamalarının kalıplaşmış mekanik unsurları daha çok yansıttığını göstermiştir. Çalışma, denetim uygulamaları esnasında denetçilerin yol gösterici olmaktan öte otoriter ve azarlayıcı bir tavır sergilediklerini, denetçilerin denetimin rehberlik ve danışma gibi asıl amaçlarını yeterli biçimde gerçekleştiremediklerini göstermiştir. Çalışma ayrıca, öğretmenlerin, denetimi kendilerinin zayıf yönlerini bulmaya yönelik bir kontrol etkinliği olarak algıladıklarını göstermiştir. Araştırma sonunda, elde edilen bulgulara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research tries to define teachers? perceptions and expectations about supervisory practices carried out by supervisors at public elementary and high schools located within Ankara Yenimahalle District. In research survey model was used. The research was carried out on the study sample. An inventory form developed by the researcher was used to collect the data. After the literature review and suggestions of field experts, the dimensions were named Gathering Data, Evaluation and Development.Research revealed that both elementary and high school teachers had low level of perception and high level of expectations according to the items in the dimensions of supervision. Items based on collaboration and communication had low level of perception but high level of expectation. Research revealed supervisory practices didn?t reflect the contemporary standards, weren't effective or improving or reassuring and didn?t give trust to the teachers and didn?t reduce tension and stress in institution. Supervisors ignored developmental tasks of supervision which are the ultimate goals of supervisory practices. The teachers emphasized they couldn?t communicate with the supervisors and supervisors didn?t carry out the activities based on interaction and cooperation. The study revealed supervisory practices represented mostly the mechanical side of supervision and supervisors preferred to be more authoritative and reproving rather than guiding and they couldn?t fulfill the tasks of counseling and guidance which are the primary objective of supervisory practices. The study also enlightened current supervisory practices were seen by the teachers as the activities carried out to find out their weak sides.