Ortaöğretimde ders denetimi
- Tez No: 20765
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
BOLUM V ÖZET VE ÖNERİLER Bu bölümde önce araştırma özetlenmiş, araştırmadan elde edilen bulgular sonuçları ile verilmiş, bu sonuçlara dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir. A. Özet Günümüzde büyük gelişme yapmış ülkelerin bu gelişmeyi eğitimle sağladıkları, bunun için büyük yatırımlar yaptıkları bilinmektedir. Gelişme ve ilerlemeye bu kadar büyük katkısı beklenen eğitimin etkililik ve verim düzeyinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğitim sisteminin başarısı için zorunlu görülen bu husus, eğitimin denetimi yoluyla sağlanmaktadır. Türkiye'de eğitim-öğretim Devletin gözetim ve denetimi altında yapılmaktadır. Buna göre, Türk eğitim sisteminde ilköğretim kurumlarının teftişini ilköğretim müfettişleri, ortaöğretim kurumlarının teftişini bakanlık müfettişleri yapmaktadır. Genelde kurum ve ders denetimi boyutlarında yürütülen bu çalışmalardan“ortaöğretimde ders denetimi”araştırma konusu olarak seçilmiştir. 1. Amaç. Araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında yapılan ders denetimlerinde karşılaşılan aksaklıklar ile önemli görülen konularda beklentileri belirleyerek denetim sisteminin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır : 1. Ders denetiminde öğretmenin değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken ders etkinlikleri ve derecelen neler olmalıdır ?188.2. Bakanlık müfettişi, okul yöneticisi ve öğretmenlerin ders denetimleri hakkındaki görüşleri nelerdir ? 3. Ders denetimine ilişkin olarak yapılan başlıca tartışma konuları hakkında görüşler nelerdir ? 4. Müfettişlerin görevlerini yerine getirmede karşılaştıkları başlıca problemler ve bunların önem dereceleri nelerdir ? 5. Teftişte görülen aksamalar ile teftiş sisteminin geliştirilmesi hususunda müfettiş, yönetici ve öğretmenlerin diğer görüş ve önerileri nelerdir ? Bu soruları cevaplamadan önce, araştırma konusu ile ilgili olarak Türkiye'de ve diğer ülkelerde yapılan yayın ve araştırmalar incelenmiş, teftişle ilgili kavramlar, üzerinde durulmuş ve Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında yapılmakta olan ders denetimi uygulaması gözden geçirilmiştir. 2. Yöntem Araştırma sorularına cevap alabilmek için hazırlanan araştırma anketi, 1989-1990 öğretim yılında genel teftiş gören ve örnekler olarak seçilen 6 ilin (Diyarbakır, Erzincan, Rize, Kırşehir, Uşak ve Tekirdağ) 5 tür ortaöğretim kurumu (lise, endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, ticaret lisesi ve imam-hatip lisesi) okul yöneticileri ve öğretmenleri ile bunların teftişini yapan bakanlık müfettişlerine uygulanmıştır. Uygulama 245 bakanlık müfettişi, 182 okul yöneticisi ve 817 öğretmenin ortalama olarak % 71 oranında katılımıyla gerçekleşmiştir.Toplanarf bilgilerin çözümlemesi bilgisayarla yapılmış; kişisel bilgilerin çözümlenmesinde yüzde, araştırma soruları cevaplarının çözümlemesinde ağırlıklı aritmetik ortalama, varyans analizi ve Duncan'ın çoklu genişlik testi ve korelasyon hesaplamaları yapılmıştır. 3. Bulgular Araştırmada cevap aranan sorulara ilişkin olarak araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve sonuçları özet olarak aşağıda verilmiştir.189. 1. Ders Denetiminde Öğretmenin Değerlendirilmesinde Dikkate Alınması Gereken Ders Etkinlikleri ve Dereceleri Bu husus için ele alınan etkinlikler, denek gruplarının görüşleri alınmak üzere ders içi ve ders dışı etkinlikleri olarak iki grupta sıralanmıştır. Bu etkinliklerin müfettiş tarafından öğretmenin değerlendirilmesinde dikkate alınma derecelerine ilişkin denek grupları cevaplarının sonuçlarında ; a. Ders içi etkinliklerden ;. Konunun işlenmesinde öğrencilerin katkılarının sağlanması,. Konuya ilişkin soruların bütün öğrencilere açık olarak yöneltilmesi,. Öğrencilerden gelen doğru cevapların pekiştirilmesi, doğru olmayanların düzeltilmesi,. Öğrencilerden gelen sorulara açık cevaplar verilmesi, üç denek grubu tarafından da“pek çok”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür.. Ses tonunun öğretim yapılan yerin durumuna göre ayarlanması,. Öğrencilerle göz teması sağlanarak gözetim altında tutulması,. Öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkların dikkate alınması,. Konunun özetlenerek öğrencilerle birlikte değerlendirilmesi, üç denek grubu tarafından da“çok”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür.. İşlenecek konunun hedeflerinin belirlenmesi,. Konunun amacına uygun öğretim metodunun seçilmesi,. Konunun işlenmesinde öğretim ilkelerine uyulması,. Konuşmalarda dilbilim kurallarına uyulması,. Öğretim araçlarının uygun biçimde kullanılması,. Konunun işlenmesinde somut örnekler verilmesi,. Ders için ayrılan sürenin plana uygun biçimde kullanılması müfettişlere göre“pek çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“çok”ve190.. Konunun ders planındaki sıraya göre işlenmesi müfettişlere göre“çok”,. yönetici ve öğretmenlere göre“orta”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür. b. Ders dışı etkinliklerden ;. Öğrencilerle sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler içinde bulunulması,. Öğretmenliğin mesleki saygınlığına uygun hareket ederek iyi örnek olunması,. üç denek grubu tarafından da“pek çok”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür.. Dersin özelliğine göre diğer etkinliklere (gezi, gözlem, araştırma, inceleme) yer verilmesi,. Konuyla ilgili araç-gereçlerin hazırlanması,. Öğrenci not defterinin işlenmiş olarak bulundurulması,. Sınıf öğretmenliği görevinin gereği gibi yerine getirilmesi,. Eğitici kol çalışmalarının amacına ulaşmasını sağlayacak rehberliğin yapılması,. üç denek grubu tarafından da“çok”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür. 0 Yıllık ders planının dersin amaçlarına uygun olarak hazırlanması,. Öğrenci başarı değerlendirmelerinin mevzuata uygun olarak zamanında yapılması,. Değerlendirmelerin dersin özelliklerine uygun olarak objektif ölçütlerle yapılması,. Ödev konularının öğrencileri araştırmaya, yaratıcılığa yöneltecek şekilde seçilmesi,. Meslekle ilgili gelişmelerin yakından izlenerek yararlanılması,. Zümre arkadaşları ile gerekli iş birliği yaparak öğretimde beraberliğin sağlanması. müfettişlere göre“pek çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“çok”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür.191. Günlük planların plan gereklerine uygun olarak yapılması müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”derecede dikkate alınmaya değer görülmüştür. Yukarda görüldüğü gibi, öğretmenlerin değerlendirilmesinde“Konunun ders planındaki sıraya göre işlenmesi”ve“Günlük planların plan gereklerine uygun olarak yapılması”hususları dışındaki etkinliklerin tümü de, üç grup tarafından en az“çok”derecede dikkate alınmaya değer bulunmuşlardır. Anılan iki hususu da müfettişler“çok”, yönetici ve öğretmenler“orta”derecede dikkate almaya değer görmüşlerdir. Ayrıca, bu iki hususun günlük plan çalışmaları ile ilgili olması dikkat çekicidir. 2. Bakanlık Müfettişi, Okul Yöneticisi ve Öğretmenlerin Ders Denetimleri Hakkındaki Görüşleri Bu hususa cevap aranmak üzere hazırlanan 25 soru 6 başlık altında gruplandırılmıştır. Denek gruplarından, bu hususların ders denetimlerinde I müfettişlerce yerine getirilme derecesine ilişkin görüşleri alınmıştır. Buna göre ; a.“Denetim Amaçlan”başlığı altında yer alan,. Amaçların uygulamalarda gerçekleşme durumunu tespit etme, ® Bakanlığın eğitim politikasının anlaşılmasını sağlama,. Denetimi, öğretmenin eğitim-öğretimdeki başarısını artırmak amacıyla yapma,. Denetimi, eğitim öğretimin geliştirilmesi amacıyla yapma hususlarının hepsi müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”derecede yerine getirilmektedir. b.“Rehberlik-Yetiştirme”başlığı altında yer alan,. Eğitim-öğretim alanındaki gelişmeleri duyurma,. Öğretmenlerin gelişimlerini değerlendirerek rehberliğe olan ihtiyacı tespit192 etme,. Eğitim-öğretim problemlerinin çözümlenmesinde danışmanlık yapma,. Öğretmenlerin meslek içinde yetişmelerine yardımcı olma hususlarının tamamı müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”derecede yerine getirilmektedir. c.“Ders Denetimi”başlığı altında yer alan,“Derse öğretmenle görüştükten sonra girme”ve“Derse öğretmenle birlikte girme”hususları üç gruba göre de“çok”;“Sınıf içinde öğrencilerin yanında öğretmeni tenkit etmeme”müfettişlere göre“pek çok”, yöneticilere göre“çok”ve öğretmenlere göre“orta”;“Ders denetimi sırasında sınıfta not tutmama”üç gruba göre de“orta”;“Denetimde karşısındakinin psikolojik durumunu dikkate alma”müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”; ve“Dersten öğretmenle birlikte çıkma”hususu müfettişlere göre“pek çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“çok”derecede yerine getirilmektedir. d.“Denetim Sonunda”başlığı altında yer alan,“Ders denetimi sonunda sınıftaki gözlemlerini öğretmenle birlikte görüşerek tartışma”üç gruba göre de“çok”;“Ders denetimi sonrasında öğretmenlerle toplantı yapma”müfettiş ve yöneticilere göre“pek çok”, öğretmenlere göre“çok”; ve“Denetim sonrası yapılan toplantılarda öğretmenlerin eğitim-öğretim çalışmaları üzerindeki görüşlerini serbestçe açıklamalarına ortam sağlama”hususu müfettişlere göre“pek çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”derecede yerine getirilmektedir. e.“Değerlendirme”başlığı altında yer alan,. Öğretmenlerin başarı durumunu bilimsel metodlara uygun olarak değerlendirme, e Değerlendirmelerinde okulun bulunduğu çevre şartlarını gözönünde bulundurma,. Değerlendirmelerinde Öğretmenin içinde bulunduğu psikolojik durumu gözönünde bulundurma,193. Morali yükseltmek için ödüllendirme yöntemlerini kullanma hususlarının hepsi müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”ve onun da altında bir düzeyde yerine getirilmektedir. f.“İletişim”başlığı altında yer alan,. Okul yönetimi ile öğretmenler arasında etkili bir iletişim kurulmasında yardımcı olma,. Öğretmenlerin isteklerini üst kademelere iletme,. Okul-çevre ilişkilerini geliştirecek önerilerde bulunma hususlarının üçü de müfettişlere göre“çok”, yöneticilere göre“orta”, öğretmenlere göre“az”derecede ve“Çevrede öğretmenlere destek havası uyandırma”hususu müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“az”derecede yerine getirilmektedir. Denek gruplarının, ders denetimlerinde yer alan bazı hususların yerine getirilme derecelerine ilişkin cevapları kısaca gözden geçirildiğinde ;“Dersten öğretmenle birlikte çıkma”,“Ders denetimi sonunda sınıftaki gözlemlerini öğretmenle birlikte görüşerek tartışma”ve“Ders denetimi sonrasında öğretmenlerle toplantı yapma”hususları üç gruba göre de çoğunlukla yerine getirilmekte ; diğer bütün hususlar ise müfettişlere göre“çok”, yönetici ve öğretmenlere göre“orta”ve ortanın altında yerine getirilmektedir. 3. Ders Denetimine İlişkin Olarak Yapılan Bazı Tartışma Konuları Hakkında Görüşler Bu hususa cevap alabilmek için ele alınan,.“Müfettiş sicil amiri olmalıdır”görüşüne müfettişler“çok”derecede katılırken, yönetici ve öğretmenler“hiç”katılmamışlardır..“Denetimi okul müdürü yapmalı; müfettiş, rehberlik ve işbaşında yetiştirme görevi yapmalıdır”görüşüne müfettişler“az”, yöneticiler“çok”, öğretmenler“orta”,194..“Denetim-rehberlik görevi ile soruşturma görevi ayrı müfettişler tarafından yürütülmelidir”görüşüne müfettişler“orta”, yönetici ve öğretmenler“çok”,.“Ders denetim raporları denetlenenlere gönderilmelidir”görüşüne müfettişler“orta”, yönetici ve öğretmenler“pek çok”,.“Müfettişlerin ders denetimlerindeki beklentileri önceden öğretmenlere bildirilmelidir”görüşüne üç grup da“çok”,.“Uygulanmakta olan Ders Denetim Formu'nda bulunan değerlendirme faktörleri, öğretmenin değerlendirilmesi için yeterlidir”görüşüne üç grup da“orta”derecede katılmışlardır. 4. Müfettişlerin Görevlerini Yerine Getirmede Karşılaştıkları Başlıca Problemler ve Bunların Önem Dereceleri Bu problemlere sahip kişiler olmaları bakımından, müfettişlere göre bunların ağırlık dereceleri sırasıyla şöyle belirlenmiştir : 1. Müfettişlikle ilgili görevlerin çok oluşundan dolayı, rehberlik çalışmalarına yeterli zamanın ayrılamaması, 2. Müfettişlikle ilgili görevlerin çok oluşundan dolayı, ders denetimi çalışmalarına yeterli zamanın ayrılamaması, 3. Müfettişlikle ilgili görevlerin çok oluşunun, müfettişin kendisini yetiştirmesine engel olması, 4. Her branşta yeterli sayıda müfettiş bulunmamasından dolayı, müfettişin branşının dışındaki derslerin denetimini de yapmak zorunda kalması, 5. Denetimlerde yapılan tavsiyelerin yerine getirilip getirilmediğinin aynı müfettiş tarafından izlenmesinin çok güç olması, 6. Denetimler sonunda Millî Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerine yapılan tekliflerin dikkate alınmaması, 7. Öğretmenlerin tam olarak değerlendirilebilmesi için bilimsel değerlendirme metotlarının uygulanamaması,195 8. Müfettişlerin sicil amiri olmayışından dolayı, denetimlerden beklenen etkinin sağlanamaması, 9. Öğretmenlerin müfettişlerle işbirliği yapmaktan kaçınması, 10. Müfettişe verilen soruşturma görevinin denetim-rehberlik çalışmaları ile bağdaşmaması, 11. Karşılaşılan sorunlarda, öğretmenlerin müfettişlerden mesleki rehberlik istememesi. Yönetici, öğretmen ve tüm gruplara göre müfettişlik görevinin yerine getirilmesinde en çok problem görülen husus“Her branşta yeterli sayıda müfettiş bulunmamasından dolayı, müfettişin branşının dışındaki derslerin denetimini de yapmak zorunda kalması”, en az problem görülen husus ise“Müfettişlerin sicil amiri olmayışından dolayı, denetimlerden beklenen etkinin sağlanamaması”olmuştur. 5. Ders Denetimlerinde Görülen Aksamalar ile Teftiş Sisteminin Geliştirilmesi Hususunda Müfettiş, Yönetici ve Öğretmenlerin Diğer Görüş ve Önerileri Araştırma anketinde açık uçlu olarak yer alan bu soruya gelen görüş ve öneriler gözden geçirildiğinde, bakanlık müfettişlerince en çok önerilen hususlar şunlar olmuştur :. Bakanlık müfettişlerinin yaptıkları rehberlik uygulamalarında sürekliliğin sağlanabilmesi için, okul müdürleri izleme çalışması yapmalıdır. o Yapılan rehberlik doğrultusunda, daha sonraki yıllarda aynı müfettişin aynı öğretmenleri denetlemesi sağlanmalıdır.. Denetim elemanının hem rehberlik, hem de denetim yapması çelişkilidir, rehberlik ve yetiştirme yönetimin görevi olmalıdır. o Teftişle ilgili görevlerin ve bir müfettiş tarafından denetlenen öğretmen sayısının çokluğundan dolayı rehberlik çalışmaları yeterince yapılamamaktadır. Bu nedenle, görev-öğretmen sayısı-süre dengesi iyi kurulmalıdır.196 Aynı soruya okul yöneticisi ve öğretmenlerden gelen cevaplar özetlendiğinde, bu grupların daha çok; yeterli rehberlik yapamamasından, teftişlerin çok uzun aralıklarla ve kısa sürede yapılmasından, müfettişlerin istek ve önerilerinde birlik içersinde olmamalarından, teftiş ve değerlendirmelerde okulun içinde bulunduğu ortam ve çevrenin gözönüne alınmamasından, kendilerine çok eleştiri yapılmasından ve eksik aranmasından yakındıkları görülmektedir. Grupların görüşleri karşılaştırıldığında; özellikle, denetim ve rehberlik çalışmalarına yeterli zamanın ayrılamamasından üç grubun da şikayetçi olduğu anlaşılmaktadır. Burada dikkati çeken bir konu da, ankette yer aldığı halde, bazı hususların yeniden yazılmasına gerek duyulmuş olmasıdır. Bu durum, problemin önemine yeniden dikkat çekme anlamında yorumlanabilir. B. Öneriler Araştırma sonuçlarına göre, bakanlık müfettişleri ile ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul yöneticisi ve öğretmenlerin“ortaöğretimde ders denetimi”ne ilişkin görüşlerine dayalı öneriler şunlardır : 1. Türk millî eğitiminin amaçlarının uygulamalarda gerçekleşme durumu denetimlerde izlenmelidir. 2. Denetimler, eğitim-öğretimin geliştirilmesi ve öğretmenin başarısının artırılması amacıyla yapılmalıdır. 3. Rehberlik ve yetiştirme çalışmalarına gereken önem verilmeli, daha fazla zaman ayrılmalıdır. 4. Öğretmenlerin başarı durumları belirlenirken; bilimsel yöntemlerle değerlendirme yapılmalı, bu değerlendirmelerde okul ortamı, çevre ve öğretmenin içinde bulunduğu psikolojik durum gözönüne alınmalıdır. 5. Morali yükseltmek için ödüllendirme yöntemlerine başvurulmalıdır. 6. Öğretmenlerin istekleri üst kademelere iletilmeli, sonuçtan kendileri haberdar edilmelidir. 7. Denetimler daha yakından, daha sık ve daha uzun süreli olmalıdır. Böylece ı
Özet (Çeviri)
227 ABSTRACT This research, taking lesson supervision in secondary education as its i subject, has been accomplished in order to contribute to the development of supervision system by determining the problems that are encountered in the lesson supervision practiced in secondary education institutes, and the expectations in the matters deemed important. For this reason, answers have been seek for the following questions. 1 - What should be the lesson activities and degrees in the evaluation of the instructor in lesson supervision? 2- What are the views of the ministry supervisors, school directors and teachers on lesson supervision? 3- What are their views on discussions made regarding lesson supervision? 4- What are the main problems that the supervisors encounter in fulfilling their duties? 5- What are the other views and proposals of the supervisors, directors and teachers for the development of supervision system related with the problems observed in supervision? The inquiry prepared in order to receive answers to the study was applied to the school directors and teachers of 5 secondary education institutes (high school, industry professional high school, girls professional high school, commercial high school and school of preaching) in 6 provinces (Diyarbakır, Erzincan, Kırşehir, Rize, Tekirdağ and Uşak) which had gone through supervision during 1889-1990 education year, and to the ministry supervisors who accomplished the task. The application had been accomplished with the participation of 245 ministry supervisors, 182 school directors and 817 teachers whom gathered an average of 71 percent. The followings were achieved mainly. 1 - Almost all lesson activities taking place in the inquiry for the evaluation of the teacher during lesson supervision were found to worth considering.228 2- While the ministry supervisors indicate that they fulfil their duties related to the assignments with lesson supervisions the school directors and teachers iridicated that these duties were accomplished only in a“fair”manner. 3- In regard to some disputable supervision matters groups generally put forward different views. Only to the view that the teachers should be notified about the expectations of the supervisors in lesson supervisions in advance received participation from all groups. 4- Because of the fact that responsibilities related with supervision are more than necessary, supervisors not being able to spare sufficient time for guidance and lesson supervision duties took the first ranks among the problems that the supervisors encounter. 5- From the answers received to the open ended question of the inquiry it has been observed that not being able to spare sufficient time to guidance and supervision studies was indicated among the most complained subject of the groups.