Daphne pontica üzerinde fitokimyasal ayırmalar
- Tez No: 3086
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ DOĞANCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1986
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 37
Özet
- 30 - ¥, ÖZET _ Daphne pontics L. (Sırımağu, Sırımbağı, Kurtbağı) Thyaıelaeaceae familyası bitkilerinden olup, Türkiye'de yay gın bir şekilde bulunmaktadır. 50-100 ca yükseklikte kışın yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları obovat » çiçekleri müşterek bir pedonkul üzerinde çiftler halinde sarımsı yeşil ve küçüktür. Meyva 7-8 mm uzunlukta ve siyah renklidir. Soludan toplanan bitki üzerinde yapılan ön kimyasal çalışmalarda su. kül ve uçucu yağ miktar tayinleri yapılmış su miktarının %1Q, kül miktarının' %6, 5, uçucu yağ miktarının %1 olduğu saptanmıştır. Kaba toz haline getirilen Daphne pontica L. bitkisi önce pet. eteri sonra kloroform ve alkol ile soxhlet apareyinde tüketilmiş, ince tabaka kromatograf is i ile yapılan kontroller de her iki eks trenin ' genelde aynı maddeleri taşıdığı anlaşı larak birleştirilmiştir. Birleştirilen petrol eteri ve kloroform ekstresinin işlenmesi ile elde ettiğimiz kristal madde ler üzerinde yapılan kromatograf ik kontroller, erime derecesi tayinleri ve alınan İR grafikleri sonucu bulunan maddelerin a-amyrin acetate, a-amyria ve 0-sitosterol olduğu saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY Daphne pontics L. (Sırımağız, Sırı mb ağı, Kur t bağı) (Thymeiaeaceae) is a widespread plant in Turkey. ît is a perennial, evergreen, 50-100 ca high plant. Leaves are obovate, flowers make pairs on a comiEon pedonculate and are small and yellowish green. Fruits are 7-8 bb long and black. The plant is collected from Bolu and some preliminary chemical investigations have been carried out on the plant. such as aoisture, total ash and volatile oil assays. The amount of aoisture is proved to be 10 %, total ash. is 6, 5 % and volatile oil is 1 %. The crudely powdered D. pontica L. was first extracted with petroleum ether and then with chloroform and ethanoi, using the soxhiet apparatus. The results obtained by thin- layer chromatography showed that both extracts contained the saae substances. So these were combined. We proved that the crystalline substances obtained from these extracts were a-aayrine acetate, a-amyrine and 0-s i tos te rol. by the chromatographic controls, melting point determinations and IR methods, which we have made.