Köklüce Dağı (Kastamonu)'nın bitki sosyolojisi yönünden araştırılması
A Phytosociological study on the vegetation of the Köklüce mountain
  1. Tez No: 23034
  2. Yazar: LATİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
HI ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÖKLÜCE DAĞI (KASTAMONU) 'NIN BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI Latif KURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1992, Sayfa: 60 Jüri: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Doç.Dr. Reşit İLARSLAN Yrd. Doç. Dr. Hayri DUMAN Araştırma bölgemiz batı Karadeniz bölgesinde Araç, İlgaz ve Kurşunlu kazaları arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır. Bitki coğrafyası bakımından Avrupa- Sibirya bölgesinin öksin kazası batı sınırlan içerisinde yer alır. İklimsel değişkenlere bağlı olarak bölgede kuzeyden güneye doğru değişik vejetasyon katlan meydana gelmiştir. Araştırma bölgemiz yan-kurak soğuk, çok soğuk ve buzlu Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma bölgesinde tanımlanan bitki birlik ve gruplan genellikle kalker ve marn anakayaları üzerinde gelişme gösterirler. Araştırma bölgemizin vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre değerlendirilmiştir. Bölgede tespit edilen bitki grup ve birlikleri aşağıdaki gibidir: Yaprak döken ormanlar: Quercus pubescens birliği İbreli ormanlar: Abies nordmanniana subsp. bornmüelleriana-Gentianella ciliata subsp-blepharophora birliği, Pinus sylvestris-Daphne pantica birliği, Pinus nigra subsp. pallasiana-Carex divulsa subsp. coriogyne birliği, Pinus brutia bitki grubu. Saydığımız bu birlikler bitki sosyolojisi açısından Querco-Fagea üst sınıfına ait Querco-Fagetea ve Quercetea pubescentis sınıflan ve bunlara bağlı Fa- getalia sylvaticae ve Querco-Carpinetalia orientalis ordolanna bağlanır. Pinus brutia bitki grubu ise Akdeniz kökenli Quercetea ilicis sınıfına bağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bitki Sosyolojisi, Bitki Coğrafyası, Kuzey-Batı Ana dolu (Kastomonu), Querco-Fagetea, Quercetea pu bescentis, Quercetea ilicis.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A PHYTOSOCIOLOGICAL STUDY ON THE VEGETATION OF THE KÖKLÜCE MOUNTAIN Latif KURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1992, Page: 60 Jury: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Assoc. Prof Dr. Reşit İLARSLAN As^L Prof. Dr. Hayri DUMAN The study area is located between Araç, İlgaz and Kurşunlu town in the west Black sea region. From the phytogeographical point of view, it is situated in the Euxinian district of the Euro-Siberian floristic region. Depending on climatic changes, different types of vegetation become dominate from the north to the south of the area. The study area is under the effects of Mediterranean climate with a semi-arid, cold, very cold and iced type. The described communities usually grow on the limestone and marn bed-rocks. The vegetation was analysed according to Braun-Blaunquet's approach (1932). The plant community and associations which were found within the district are as follows: Deciduous forests: Quercus pubescens ass. Coniferous forests: Abies nordmanniana subsp. bornmiielleriana- Gentianella ciliata subsp. blepharophora ass., Pinus sylvestris-Daphne pontica ass., Pinus nigra subsp. pallasiana-Carex divulsa subsp. corioqyne ass., Pinus brutia community. From the phytosociological aspect, the associations other than Pinus brutia can be classified Fagetalia sylvaticae and Quarco-Carpinetalia orientalis orders, Querco-Fagetea and Quercetea pubescentis classes, Querco-Fagea superclass. The Pinus brutia association belong to the Quercetea ilicis class. KEY WORDS: Syntaxonomy, Phytosociology, Synecology, North- West Anatolia, Querco-Fagetea, Quercetea pubescentis, Quercetea ilicis.