Konut yapı kooperatifleri ve yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işletmeleri muhasebesi: Örnek uygulamalar
Accounts of cooperative dwelling associations and deferred construction contracting and maintenance companies: Model implementations
  1. Tez No: 308606
  2. Yazar: GÖKSEL ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERDAR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
?Konut Yapı Kooperatifleri ve Yıllara Yaygın İnşaat Taahhüt ve Onarım İşletmeleri Muhasebesi ?Örnek Uygulamalar?? isimli bu çalışma muhasebe öğreniminde ihtisas (uzmanlık veya sektörler bazında) muhasebelerine destek olmak ve piyasa uygulayıcılarına kaynak amacıyla hazırlanmıştır.Tezimizin ilk bölümünde, ülkemiz ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan inşaat sektörünün içinde yer alan kooperatiflerin tanımı, yapısal özellikleri, kooperatifçiliğin ilkeleri, konut yapı kooperatiflerinin tanımı, doğuşu ve gelişimi, sınıflandırılması, avantajları, kooperatifçilik içindeki yeri ve önemi vurgulanmış, bu kooperatiflerin diğer şirketlerden farklılıkları ve vergiler karşısındaki durumu incelenmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise, yapı kooperatiflerinde muhasebe uygulamaları ele alınmış, vergiler ve muhasebe açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde, İnşaat Taahhüt İşletmelerinde Muhasebe İşlemleri konusuna değinilmiş, inşaat ile ilgili temel kavramlar, inşaat faaliyetlerinin sınıflandırılması ve işin bitimi, Taahhüt Şeklinde İnşaat Faaliyetlerinde İşe Başlama Süreci, İnşaat Muhasebesi ve Özellikleri konuları detaylı bir şekilde incelenmiştir.Tezin dördüncü bölümünde, Yıllara Yaygın İnşaat Taahhüt İşlerinde Muhasebe Uygulamaları başlığı altında, maliyet öğeleri ve maliyet muhasebesi, avans ve hakedişlerin muhasebeleştirilmesi, dönem sonu işlemleri, işin bitiş tarihinden sonra ortaya çıkan gelir giderler, yıllara yaygın inşaat işi yapan işletmelerin kendileri adına inşaat yapması konuları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, named ?Accounts of Cooperative Dwelling Associations and Deferred Construction Contracting and Maintenance Companies ? Model Implementations? is prepared to support specialized (Expertness or on sectoral basis) accounting during the studies of accounts and being a source for market practitioners.In the first part of the thesis, it is highlighted that the definition of cooperatives which takes part in the system of construction sector that has a quite important place in our country?s economy, its emergence and development, classification, benefits, the importance of the cooperatives and its place in the cooperative system, and it is studied that the differences of these cooperatives from other companies and situation against the taxes.Accounting Practices in Cooperative Dwelling Association is dealt with, scrutinized in terms of taxes and accounts in the second part of the thesis.In the third part of the thesis, it is touched to the subject of Accounting Transaction in Construction and Contracting Companies. It is also scrutinized that the basic concepts related to the construction, classification of construction activities and completion of work, Process of Commencement in the form of Undertaking Construction Activities, Construction Accounts and Specification.In the fourth part, it is researched under the title ?Accounting Practices in Deferred Construction Contracting? subjects that cost elements and cost accounting, accounting of loan and progress payments, period-end procedures, expenses and incomes arising after the date of completion of work, doing construction of Deferred Construction Companies on their own behalf.