Eğitim amaçlı derneklerin işlevselliği: Kırıkkale ve Çorum ili örnekleri
Functionality of educational associations: Kırıkkale and Çorum provinces samples
  1. Tez No: 308607
  2. Yazar: SEYDİ BATTAL BERTLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde önemini giderek arttıran sivil toplum kuruluşları çok çeşitli örgütlenmeler adı altında kurulmuşlardır. Dernekler, vakıflar, sendikalar ve kooperatifler bunlardan başlıcalarıdır. Bu kuruluşların esas amacı, üyelerine ve topluma fayda sağlamanın yanı sıra hedef kitlesinin talep ve gereksinimini karşılamak için projeler üretmektir. STK'lar içerisinde en popüler ve en sık gündeme gelen örgütlenme çeşidi ise dernekler ve vakıflardır.Dernekler kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.Bu araştırmada kişilerin gönüllülük esasına dayanarak oluşturdukları eğitim amaçlı derneklerin yönetici ve üyeleri ile görüşmeler yapılarak derneklerin kurulduktan sonraki süreçlerinde amaçlarına uygun faaliyetlerde bulunma fırsatları amaç, yapı, politika ve işleyiş yönünden incelenmiştir. Araştırma için Kırıkkale ve Çorum illerinde yirmi tane dernek üyesi ile görüşmeler yapılmıştır. Derneklerin amaçlarına yönelik hizmet edebilmelerinin ve yeteri kadar fırsatları kullanabilmelerinin ekonomik durumları ile doğru orantılı olduğu görülmüştür. Ayrıca toplum desteğinin ve ilgisinin az olmasının faaliyetlerin kısıtlı kalmasına sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Kamuoyu oluşturabilmeleri için halkı ilgilendiren, onların dikkatini çeken, katılımcı sayısı fazla olan faaliyetlerin gerekliliği kanısına varılmıştır. En önemli kaynakları olan üye sayılarının az olması diğer bir problem olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu dernekler eğitime en çok fakir öğrencilere kırtasiye yardımı, eğitici seminerler, konferanslar, burslar, giyecek yardımı ve takviye kurslar şeklinde katkıda bulunmaktadırlar. Günümüzde eğitim amaçlı bu derneklerden bazılarının birçok dernek gibi işlevselliğini kaybederek tabela derneği haline geldiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, eğitim amaçlı derneklerin genel yapısı, işleyiş şekli ve sorunları incelenerek topluma tekrar kazandırılabilmeleri ve daha aktif hale gelebilmeleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Non-Governmental Organizations whose significance is continuously increasing in these days have been founded under many various organizations. The major organizations are associations, charitable foundations, unions and cooperatives. The main purpose of these organizations is not only to be beneficial for their members and the society but also to produce projects to meet the wills and requirements of target audience. The most popular and the most up-to-date organization types are associations and charitable foundations within the Non-Governmental Organizations. Associations are communities comprising from individuals, which, apart from sharing of gain, at least seven real or legal entities constitute for combining of their information and studies all the time in order to realize a specific and common goal that is illegalized. In this study, through organizing a series of negotiations with administrators and members of educational associations that are founded at the base of voluntariness of individuals, the opportunities and functions of associations to move according to their goals are investigated at the process after the foundation. Today some of these educational associations are stated to have failed in functioning but are just made up of signs as any other associations. In this context suggestions have been made in order to regain them by investigating the general structure, type of functioning and problems of associations and to provide for becoming more active.