Ceza Hukukunda yaptırımın uygulanması ve infazı öncesi imkanlar
Implementation and enforcement of the Criminal Law enforcement pre-facilities
- Tez No: 308668
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
?Ceza Hukukunda Yaptırımın Uygulanması ve İnfazı Öncesi İmkanlar? adlı tez konusu seçilmekle özellikle yargı sisteminin aşırı iş yükü koşullarında artık nicelik olarak milyonlarla ifade edilen dosyalar arasında kaybolup giden gerçek adalet, infaza dönüşen tutukluluk kurumu, gittikçe artan suç yoğunluğu ve ceza infaz kurumlarının gerçek ıslahı ve resosyalizasyonu sağlayamaması parametreleri çerçevesinde devletin cezalandırma erkini kullanmazdan önce her nasılsa suça bulaşmış ve pişmanlık gösteren faile son bir şans daha verilmesini amaçlayan bu çerçevede onu infaz kurumlarının olumsuzluklarıyla karşı karşıya getirmeden yeniden kazanarak tekrar toplum içerisine alma, cezaevine girmiş damgalanmasının önüne geçme amacını güden 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunumuzda yer alan muhakeme kurumları incelenmiştir. Çalışma yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda infazın siyasi ve sosyal boyutları dışında teoriden daha çok ceza mevzuatımızda ve uygulamada yer alan ve yüksek mahkeme içtihatlarıyla her gün şekillenen pratik muhakeme kurumlarının uygulanırlık şartları ve sonuçları yönünden irdelenerek yapılmıştır. Tez üç ana bölüm ile giriş ve sonuç kısmından oluşmuştur. Birinci bölümde ceza hukuku ve ceza yargılama hukukunun üzerine inşa edildiği kavram olan ve ceza hukukuna bu özelliğini veren yaptırım ve daha da özelde ceza hukukuna has olmak üzere ceza yaptırımı, bu yaptırımın unsurları, nitelikleri, amaçları ve bu yaptırımın infazı, infazda karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. İkinci bölümde devletin cezalandırma erkine başvurmadan önce fail hakkında soruşturma safhasında kullanılan kamu davasının açılmasının ertelenmesi, önödeme ve uzlaşma kurumları; üçüncü bölümde ise kovuşturma safhasında uygulanabilen mahkumiyetine karar verilmiş, suçluluğunun tespiti yapılmış failler açısından hükmedilen cezanın infazını erteleyen ve bu kapsamda faile son bir şans bahşeden cezaların ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumları hukuki nitelikleri, uygulanma şartları ve sonuçları açısından irdelenmiştir.İrdelenen kurumların hepsinin ortak özelliği suç işlemeyi itiyat haline getirmiş veya mükerrir suçlular haricinde ilk defa suç işlemiş veya geçmişte işlediği bir suçu bulunup da yasanın öngördüğü şartları taşıyanlara pişmanlık duymalarını sağlamak koşuluyla ıslahı sağlamak ve onları tekrar kazanarak suçsuz bir hayat sürmelerini temin etmektir. Bu nedenlerle hem uygulanma şartları açısından basit suçluluk alanlarında uyuşmazlığı ağır işleyen yargı mekanizmasının dışında ve daha hızlı çözen yine tarafların çözüme daha etkin olarak katıldığı bu kurumların kapsamlarının genişletilmesi ve yine gerçek ıslahı sağlamadığı araştırmalarla ve yaşanan gerçeklikle anlaşılan cezaevlerine faili kapatmak yerine faili toplum içine hapsederek özgürlük içerisinde ıslah ve resosyalizasyon amaçlanarak bu kurumların daha da etkin olarak uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Implementation and Enforcement of the Criminal Law Enforcement Pre-Facilities”in the thesis were selected by the judicial system, especially in conditions of excessive workload, the files are no longer expressed in terms of quantity among the millions lost to the real justice, the execution turned into detention institution, an increasing intensity of crime and penal institutions and the real improvement within the parameters of the state before the punishment can no socialization faculty somehow fails party to a crime and show remorse in this context, it aims to give people one last chance of their negations enforcement agencies face in society again without winning re-import, entered the prison of the Turkish Criminal Code No. 5237 which aim to halt of incuse in our law Criminal Procedure Code and Law No. 5271 of the institutions were discernment . The study mentioned above, except for purposes of execution of political and social dimensions of criminal legislation and in practice more than theory in the high court case law and practical reasoning is shaped every day conformity institutions in terms of conditions and the results were examined. The thesis consists of three main sections with the introduction and a conclusion part. In the first section was built on the concept of criminal law and criminal trial law and criminal law enforcement and, more specifically that this feature of the criminal law to specific criminal sanction, the sanction elements, attributes, goals and execution of this sanction, discussed problems encountered in the execution. In the second part of the state before applying power punishment phase of the investigation about the perpetrator used the postponement of the opening public trial, pre-payment and settlement institutions; the third section can be applied in the prosecution phase, it was decided the conviction, determination of deliquency has been awarded the penalty for the perpetrators perpetrator in this context, one last chance and postponing execution of grant back to the left to the announcement of the postponement of penalties and the provision of legal institutions, qualifications, application requirements, and results are discussed.The common feature of all of the institutions has been analyzed persistenth crime or criminals, except for the first time brought into habit committed a crime or a crime committed in the past there who carry the conditions stipulated by the law provided that enable them to hear remorse provide breeding and supplying them is to live a life again, winning an innocent. For these reasons, both in terms of conditions of application of a simple mismatch in the areas of the guilt out of the mechanism of heavy-functioning judiciary more efficient and faster solution to solve the participation of the parties again and again expanding the scope of these institutions provide a real improvement in the research and understood the reality of freedom in prisons confining the offender into the community instead of closing the perpetrator. The goal was to reform these institutions and more effective implementation of the proposed socialization.